’Ralph Demolka’ czyli gnoza dla dzieci

Disney, Disney… czego oni nie nawsadzają do animacji skierowanych dla dzieci i młodzieży! Tym razem opowieść jest nieco podobna do tej z omawianego już przeze mnie „Megamocnego”. Główny bohater jest zły, co sam przyznaje. W jednej scenie siedzi obok samego Diabła i mówi doń dzięki Szatanie.

Przez bycie złym czuje się odrzuconym, a chciałby dołączyć do wielkiej imprezy mającej miejsce w chmurach. Niebiosa zamieszkuje Felix, cieśla który posiada moc leczenia oraz powstawania z martwych. Wszystko co niszczy Ralph jest naprawiane przez Felixa, za co ten dostaje złoty medal.

Ralph nakłania Felixa żeby ten zaprosił go do wspólnej zabawy z przyjaciółmi. Tam Ralph burzy różne przedmioty i niszczy tort grożąc wszystkim osobom uczestniczącym w przyjęciu że przyjdzie czas iż będzie podziwiany bardziej niż Feliks. Kierowany zazdrością i gniewem tytułowy bohater zostaje zrzucony z niebios na śmietnik (podobnie jak w „Wall-E”).

Wstąpię na szczyty obłoków,
podobny będę do Najwyższego.
Jak to? Strąconyś do Szeolu
na samo dno Otchłani!”

Izajasza 14, 14-15

Ralph wchodzi do mrocznego wymiaru gdzie nie jest postrzegany jako ten zły – i zdobywa medal. Zostaje tam nazwany przez duchy upiornych żołnierzy największym bohaterem we wszechświecie. Przez pomyłkę wystrzeliwuje się w kapsule ratunkowej do kolorowej cukierkowej krainy.

Szuka medalu – a ten znajduje się na wysokiej gałęzi drzewa. Spotyka dziewczynę która pyta go kim jest. Ralph okłamuje ją mówiąc iż jest „urzędnikiem do spraw drzew” i nakłania dziewczynę do zerwania medalu z drzewa. Ta czyni to, co powoduje tzw. glicz czyli błąd systemu – analogicznie do grzechu po zerwaniu jabłka z drzewa przez Ewę po kłamstwie Szatana o tym że kto zje owoc, będzie jak Bóg.

Dziewczyna zostaje naznaczona przez glicz, co powoduje iż król cukierkowej krainy (ukazany jako szaleniec i dyktator) chce by opuściła ona królestwo, w przeciwnym razie zostanie ono zniszczone za przyczyną „błędu systemu”.

Gnostyckie postrzeganie Biblii w owej animacji dla dzieci nie kończy się tutaj. Inne mieszkanki królestwa widząc „skażoną” gliczem bohaterkę, wykluczają ją ze swojego środowiska, gardzą nią i mówią że król chce ją wyrzucić ze względu na ich bezpieczeństwo. Owszem, Jahwe chroni nas przed grzechem.

Oczywiście w animacji Disneya to zagliczowana dziewczyna jest ukazana „pozytywnie” jako odrzucona przez „negatywnie” zaprezentowane grzeczne dziewczynki przestrzegające zasad jakie dał im król (10 przykazań Bożych).

Ralph uwalnia Felixa z lochu – jest to typowe gnostyckie odwrócenie Biblii gdzie Chrystus uwalnia Szatana na krótki czas po minięciu tysiąca lat. Felix w owej scenie mówi iż nigdy nie używa plugawego języka, a ogólne przesłanie rozmowy jest takie że zło musi istnieć. W pewnym momencie złe postacie chwytają się za ręce i równocześnie mówią: jestem zły i to jest dobre. Nigdy nie będę dobry, a to nie jest złe.

Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem,
którzy zamieniają ciemności na światło, a światło na ciemności,
którzy przemieniają gorycz na słodycz, a słodycz na gorycz!

Izajasza 5, 20

Przypominam że opisywany przeze mnie w odniesieniu głównie do Hollywoodu gnostycyzm zakłada że Bóg to dyktator który więzi ludzi, zaś Szatan to wybawiciel ludzkości gdyż uwolnił ich „umysły”.

Król cukierkowej krainy zamienia się w olbrzymiego potwora i zamierza uchronić swe królestwo przed zniszczeniem jakim grożą kolejne glicze buńczucznej dziewczyny. Następuje plaga szarańczy, a Ralph poświęca się aby uratować zgliczowanych przed zniszczeniem (potępieniem) przez króla (zrzucając się w wielką otchłań).

I otworzyła studnię Czeluści,
a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca,
i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze.
A z dymu wyszła szarańcza na ziemię,
i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony.
I powiedziano jej, by nie czyniła szkody trawie na ziemi ani żadnej zieleni, ani żadnemu drzewu,
lecz tylko ludziom, którzy nie mają pieczęci Boga na czołach.

Ap 9, 2-4

Dziewczyna za pomocą gliczy „ratuje” Ralpha oraz krainę niszcząc króla i szarańczę. Następnie zostaje księżniczką, a dziewczyny które wcześniej wytykały ją palcem, upadają na kolana i czczą ją.

Pod koniec filmu Felix żeni się z kobietą która ubrana jest cała na czarno. Drużbą jest Ralph, a druhną zgliczowana księżniczka. Oboje są teraz wychwalani. Ralph w końcu może przebywać w krainie w chmurach.

Mroczna panna młoda to Tamora (której imię prawdopodobnie zostało zainspirowane Tamorą, królową Gothów, postacią z „Titus Andronicus” Williama Shakespeara. Jest ona morderczynią, antagonistką chcącą rządzić Rzymem). W Biblii Oblubieniec – Jezus Chrystus wraca do Oblubienicy – Kościoła. Jednak jest także inna niewiasta – Wielka Nierządnica. „Wreck-it Ralph”, animacja kierowana do dzieci i nie tylko, ogłasza triumf Wielkiej Nierządnicy, Babilonu, fałszywego kościoła.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

6 thoughts on “’Ralph Demolka’ czyli gnoza dla dzieci

 1. Glicz u tej dziewczynki wynikał z wcześniejszej zmiany kodu przez króla (pod którego się podszywal się ktoś już nie pamiętam jak się postać nazywała). Oj obawiam się że autor nie oglądał nader uważnie albo troszkę przeinacza aby zgadzało się z jego teoria.

  Proszę czekać...
  1. Dziękuję za odpowiedź – nigdy nie przeinaczam rzeczy. W pierwszej scenie w jakiej widzimy dziewczynkę, ta nie „gliczuje”. Tuż po sięgnięciu po monetę widzimy pierwszy „glicz”.
   Proszę zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=RhbsT5Xpgt8

   Proszę czekać...
   1. Link nie jest potrzebny bajkę oglądałem. No cóż przyznaje. Pierwszy glicz pojawił się zaraz po „zerwaniu” tudzież zdjęciu medalu. Mógł się pojawić również wcześniej albo później. Lecz niezmienna pozostaje przyczyna, powód powstania u niej glicza. Mianowicie jest to przejęcie przez inną postać z innej gry (świata) w której ta ów dziewczynka była integralną częścią (królewna może nawet wladczynią). Pańska analiza, z mojego punktu widzenia nie „klei” się zbytnio od momentu który poruszylismy. co prowadzi do błędnych wniosków. Lecz może tylko czepiam się drobnego szczegółu a reszta się zgadza. Każdy sam osądzi.

    Proszę czekać...
 2. Ja to widzę tak
  Król – fałszywy władca (a może prorok) skasował pamięć wszystkim. Chciał tylko wygrywać. pycha i samouwielbienie
  Gliczujaca dziewczynka – pełno prawna wladczyni, bez pamięci i tak czuła że z jakiegoś powodu musi się ścigać. Po happy end’dzie stwierdziła że nie che korony itp chce pozostać już zgliczowana. (wybawicielka? Wyrzekajaca się władzy. A swoją słabość, glicz mianowicie przekula w atut)
  Może wszystko o pasuje do czegoś innego?
  Ale ogólnie bajki Disneya uważam tak poza tym za podejrzane ale ta jakoś mnie nie zrazila i nie kula w oczy.

  Proszę czekać...
  1. Cieszy mnie że zainteresował się pan tematem. Polecam również inne moje analizy tego typu:
   http://blog.magnapolonia.org/batman-i-gnoza/
   http://blog.magnapolonia.org/terminator-i-motyw-wielkiego-zwiedzenia/
   http://blog.magnapolonia.org/wall-e-czyli-gnoza-dla-dzieci/
   http://blog.magnapolonia.org/gnoza-i-gwiezdne-wojny/

   Proszę czekać...
   1. Oczywiście zajrzę

    Proszę czekać...

Dodaj komentarz