Zagrożenie dla naszego zdrowia sieci 5G

Po obejrzeniu kilku filmów na temat zagrożeń sieci 5G na zdrowie nasze, naszych dzieci oraz przyrodę, poważnie się zaniepokoiłam.

Aktualnie obowiązuje Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która w najbliższych miesiącach ma być zmieniona zgodnie z opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji dokumentem Strategia „5G dla Polski”.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw opracowywany w listopadzie 2018 został opublikowany w dniu 4 grudnia 2018. Konsultacje społeczne na temat nowelizacji tej ustawy mają trwać do 30 grudnia 2018. Informacje na temat konsultacji społecznych dostępne są na stronie https://legislacja.rcl.gov.pl. Wśród zżeranych pism nie znalazłam żadnych dokumentów, które zawierałyby informacje na temat zagrożeń sieci 5G na zdrowie nasze oraz na przyrodę.

 

Pilotażowy program w Łodzi w 2018 roku i nie tylko

Przypuszczam, że minister cyfryzacji założył, że analizowana ustawa zostanie uchwalona, bo już w sierpniu 2018 roku przystąpił do wdrażania pilotażowej sieci 5G. [4] [5] [6]

„Bez szybkiego zbudowania sieci 5G polska gospodarka pozostanie daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Azją, a także większością krajów Unii Europejskiej” – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej (23.VIII.2018) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że warunkiem koniecznym do rozwoju nowej technologii jest wprowadzenie zamian zarówno w polskim prawie, jak i w świadomości Polaków. „Trzeba przekonać ludzi, że ta technologia jest bezpieczna, potrzebna i że wszyscy na jej rozwoju skorzystamy” – mówił. [4]

Usługi miasta Łódź oparte na sieci 5G będą obejmować [6]:

 • Smart building,
 • system naprowadzania na miejsca parkingowe,
 • innowacyjny system oświetlenia,
 • lokalne aplikacje wspierające mieszkańców;
 • Elektroniczny System Sterowania Ruchem,
 • mapa jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

„9 lipca 2018 roku podpisano list intencyjny między przedsiębiorstwem Ericsson a Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie prowadzenia szkoleń dla przedsiębiorców z możliwością zastosowania nowej technologii. 

Do 2025 roku wszystkie obszary miejskie i wszystkie główne szlaki transportu lądowego mają mieć nieprzerwany dostęp do sieci 5G. Jednak wcześniej, bo już w 2019 roku uruchomienie sieci dla swoich klientów zapowiedzieli przedstawiciele operatora Orange. Pracę nad systemem oficjalnie potwierdził również T-Mobile Polska.  

We wrześniu 2018 roku Orange Polska we współpracy z Huawei przeprowadzili pierwsze w Polsce testy poza laboratorium – w Gliwicach. W warunkach miejskich, przy większych odległościach, dane popłynęły z prędkością 1,5 Gb/s wykorzystując kanał o szerokości 100 MHz.  

 7 grudnia 2018 w centrum #5G_LAB w Warszawie została uruchomiona pierwsza w Polsce w pełni funkcjonalna sieć 5G, składająca się z pięciu stacji bazowych, pracujących w paśmie 3,5 GHz o szerokości kanału 100MHz. W inauguracji wzięli udział minister cyfryzacji Marek Zagórski, prezes zarządu T-Mobile Polska Andreas Maierhofer, prezes zarządu Deutsche Telekom Timotheus Höttges oraz odpowiedzialny za rynek europejski członek zarządu tegoż przedsiębiorstwa, Srini Gopalan.”  [6]  

Tak więc realizowane są inwestycje, pomimo że ustawa nie została jeszcze podpisana. 

 

Jakie są zagrożenia technologii 5G

W technologia 5G prędkość przesyłania danych realizowana jest na poziomie od 10 do 300 Gb/s, jest odporna na spadki wydajności związane z dużą liczbą użytkowników korzystających z sieci w tym samym czasie.

Już dzisiaj przez cały dzień znajdujemy w silnym polu elektromagnetycznym, często boli nas głowa, mamy kłopoty z koncentracją.

imageElektrosmog

 Faktem jest, że lawinowo rośnie w Polsce ilość nowotworów ludzi młodych, coraz więcej osób jest bezpłodnych, itd.

Przed uchwaleniem tej ustawy mam nadzieję, że w sejmie odbędzie się poważna debata, w trakcie której nasz minister zdrowia przedstawi wyniki rzetelnych badań niezależnych naukowców. W trakcie tej debaty dowiemy się:

 • Jaki jest bezpieczny zakres częstotliwości oraz moc nadajników na rozwój dziecka w okresie płodowym?
 • Jaki jest bezpieczny zakres częstotliwości oraz moc nadajników na zdrowie człowieka oraz na przyrodę, szczególnie na pszczoły?
 • Jaki jest wpływ promieniowania elektromagnetycznego na problem bezpłodności młodego pokolenia oraz rosnącą jego zachorowalność na nowotwory mózgu?

Wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych jest konieczne dla rozwoju Polski, ale podobne efekty możemy osiągnąć instalując nieznacznie droższe sieci światłowodowe, bezpieczniejsze dla człowieka. 

W sejmie mamy najwięcej „polityków”, prawników, historyków. Czy nieliczni inżynierowie  i lekarze będą w stanie wyjaśnić naszym posłom zasady działania sieci 5G oraz jakie niosą one zagrożenia? Ilu posłów w chwili głosowania pomyśli o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, a ilu będzie jedynie posłusznych dyrektywom UE [9]. 

 

Źródła:

 1. 5G – Jerzy Zięba – Rząd zamierza nas grillować
 2. Broń mikrofalowa przeciwko Polakom – Ewa Pawela i Janusz Zagórski
 3. Technologia 5G nas zmasakruje? Jest wrakiem człowieka pracował przy instalacji anten GSM
 4. Polska zaczyna wdrażać technologię G5. Pilotaż w tym roku w Łodzi 
 5. Polska zaczyna wdrażać technologię G5. Pilotaż w tym roku w Łodzi
 6. 5G, technologia mobilna piątej generacji
 7. Strategia „5G dla Polski”
 8. Telefony komórkowe a pole elektromagnetyczne
 9. Ultraszybki internet w całej Unii i bez opóźnień. „To sieć sieci”
 10. Smartfony z łącznością 5G już w przyszłym roku, Qualcomm zaczyna ofensywę
 11. Intel, Telia i Ericsson uruchamiają pierwszą sieć 5G w Europie (tekst z 2017r.)
 12. Miną lata, zanim 5G trafi pod strzechy, ale już wiemy, jak wygląda przyszłość
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz