Update o gnozie

I. Tutaj: http://blog.magnapolonia.org/wall-e-czyli-gnoza-dla-dzieci/
pisałem o tym, że fabuła filmu Wall-E jest dość podejrzana. Okazuje się, że satanistyczna grupa wyznaniowa o nazwie „Kościół Szatana” sporządziła listę rekomendowanych filmów, i Wall-E znalazł się na liście. „Ron’s Gone Wrong” budzi pewne skojarzenia.

II. Pewien muzułmanin zauważył w „Avengersach” jakiś podtekst. To jest nic – rękawica postaci będącej gnostycką karykaturą Boga wygląda jak Relikwia Dłoni Świętej Teresy z Ávili.

III. Tutaj znajdują się różne informacje na temat schematu gnostyckich filmów, jest też porównanie samych zwiastunów tych filmów i bliźniaczych motywów:
https://www.youtube.com/watch?v=kaQuXTey94k
„Matrix”, „Truman Show”, „Pleasantville”, „Lego przygoda”,”Freeguy”, „Ralph Demolka”, „Smallfoot” i różne filmy i seriale (w tym dla dzieci), gry („Assasin’s creed”, możliwe że również „The Talos Principle”) to w kółko ta sama gnostycka propaganda. Postanowiłem sporządzić pewien krótki ogólny schemat.

ZAŁOŻENIA GNOZY

I. Według gnostycyzmu Bóg jest tyranem, który zakazując jedzenia owocu z drzewa poznania, ograniczył wolność Adama i Ewy. Szatan (Lucyfer – „niosący światło”, Prometeusz) jest wybawicielem ludzkości, bo wyzwolił ludzi spod tyranii Boga, prowadząc ich do zakazanej przez Boga wiedzy.

II. Ta ukryta wiedza (okultyzm) sprawia, że człowiek wyzwala się z ograniczonego świata materii, i staje się jak Bóg.

III. Doskonałość jest nudna, grzech jest wyzwalający i atrakcyjny, człowiek powinien się buntować przeciwko Bogu.

TYPOWY FILM PROPAGUJĄCY GNOSTYCYZM

Początek. Odizolowany świat przedstawiony (zamknięty). Wszystko jest w porządku, istnieje harmonia, hierarchia. Postacie wykonują codziennie te same czynności, jakby byli robotami. Wszyscy są dla siebie mili, świat jest pozbawiony skaz. Nad wszystkim kontrolę sprawuje postać (bądź postacie) stanowiąca karykaturę Boga.
Podejrzenia. Główna postać filmu zaczyna podejrzewać, że poza zamkniętym światem, w którym żyje, istnieje coś (z punktu widzenia postaci) znacznie bardziej przyciągającego, fascynującego i atrakcyjnego. Wyjście poza określone ramy jest jednak zakazane przez postać sprawującą kontrolę.
Inicjacja. Główna postać poznaje inną postać (żeńską), która wie więcej o tym ukrytym i zakazanym świecie, i zapoznaje z nim główną postać. Główna postać czuje się okłamana przez postać sprawującą kontrolę, buntuje się przeciwko niej. Uważa, że postać sprawująca kontrolę jest tyranem. Inni dołączają do buntu. Rozpoczyna się konfrontacja, w wyniku której rządy postaci sprawującej kontrolę zostają obalone.
Zakończenie. Wszystko jest bardziej atrakcyjne dla postaci, niedoskonałości są akceptowane, świat zostaje „wyzwolony od tyranii”.

Swoją drogą…

Czy wiedziałeś, że nazwa Los Angeles wzięła się od Tytułu Matki Bożej Anielskiej?
Nazwy niektórych amerykańskich miast są ściśle katolickie. O katolickiej historii USA posłuchasz tutaj:
https://sqpn.com/category/podcasts/history/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz