Gnoza i „Gwiezdne wojny” UPDATE

Pisałem już o tym, ale znalazłem coś nowego. W skrócie napiszę o co chodzi, żeby był kontekst:

reżyser popularnej serii filmów George Lucas powiedział, iż zafascynował się pracą Josepha Campbella, ucznia Carla Junga, który propagował gnostycyzm w XX wieku, i wygłaszał bluźnierstwa przeciwko Bogu.

Nie będę wchodził w szczegóły, ale na ogół chodzi o to, że Anakin to postać będąca gnostycką karykaturą Boga. Lord Vader (Lord – „pan”, Vader – „ojciec”) to „zmartwychwstały” Anakin, którego otaczają szturmowcy ubrani na biało (jak aniołowie). W imperium panuje porządek. Vader wygląda jak żydowski arcykapłan.


W pewnym momencie Anakin przemawia do Obi-Wana Kenobiego słowami jeśli nie jesteś ze mną, jesteś moim wrogiem. Brzmi znajomo. W Biblii Chrystus mówi kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie. Obi-Wan odpowiada wówczas Anakinowi iż ten mówi jak Sith.

W ‘Mrocznym widmie’ występuje scena gdzie jedi grany przez Liama Neesona pyta matkę Anakina kto jest ojcem chłopca, ta odpowiada: nie było ojca. Nosiłam go, urodziłam, wychowałam. Nie umiem wyjaśnić jak to się stało.

Aktorka grająca matkę Anakina – Pernilla August – w roku premiery filmu (1999), w którym padają te słowa (’Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo’), zagrała również… Maryję w filmie 'Mary, Mother of Jesus’.

W komiksie jest przedstawione „zrealizowane proroctwo” o „przepowiedzianym wybrańcu”:
nie było ojca

nienaturalne
wybraniec

Wygląda to jak gnostycka karykatura Zwiastowania. Ta postać w kapturze to chyba Palpatine (gnostycka karykatura Boga Ojca?), ta czarna postać to nie wiem kto to (gnostycka karykatura Ducha Świętego?), kobieta to matka Anakina (gnostycka karykatura Maryi?), no i Anakin (gnostycka karykatura Chrystusa?). Luke Skywalker to zatem gnostycka wersja szatana. Przewodzi rebeliantami (gnostycka wersja demonów?).

W imperium jest porządek. Lord Vader jest w posiadaniu Gwiazdy Śmierci, za pomocą której może zniszczyć świat. Tylko Bóg może zniszczyć świat.

To tyle ode mnie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz