PiS skręca w lewo! Jest coraz gorzej

Do tej pory uznawałem PiS za partię mi obojętną. Twór pomiędzy chadecją a narodowym socjalizmem. Politycznie mi nawet odpowiadała. Patriotyczne wartości, początkowy brak uległości wobec UE, brak uchodźców i odzyskiwanie przez Polskę suwerenności. Dzięki tym górnolotnym hasłom zignorowałem narastającą politykę socjalną, większe dotacja na ojca Rydzyka i rozrzutność partii. Merytorycznie też nie było to nic szczególnego. Nieco lepsi od PO, ale wzorami kompetencji bym ich nie określił. Niestety z każdym dniem było coraz gorzej i PiS odsuwał się od swoich i tak nie wprawiających w zachwyt idei. Największe przełomy to była zmiana rządu w grudniu, spór o ustawę o IPN i choroba Kaczyńskiego. Od tego czasu PiS zaczął skręcać w lewo zarówno politycznie, jak i gospodarczo. Teraz staje się mniej lewacką wersją SLD.

Mateusz Morawiecki w Garwolinie

Postulaty, które zostały zaprezentowane ponad dwa tygodnie temu, wypełniliśmy w najlepszy możliwy sposób, tak jak mogliśmy to uczynić – oznajmił Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Garwolina. Premier zastąpił prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który cierpi na ból kolana i przechodzi badania w szpitalu.

– W ciągu trzech lat naszych rządów renta socjalna, licząc tę podwyżkę, która zostanie od 1 czerwca przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, wzrosła o 50 proc. Wcześniej te podwyżki były o 1 proc., o parę procent, ale nigdy wzrost nie był tak skokowy – stwierdził Morawiecki.

– Przez dwa i pół roku podnieśliśmy już wydatki na osoby niepełnosprawne o 3 mld zł, z 12,5 na 15,5 mld zł, czyli o około 20 proc. – powiedział szef rządu. Zaznaczył, że w wielu obszarach takich jak m.in. w przypadku renty socjalnej, podniesiono wydatki „o 50 proc., 40 proc., 30 proc.”.

– Dla osób z niepełnosprawnościami, bardzo wysokimi, przeznaczamy środki o wartości od 2,5 do 3 tys. zł netto mniej więcej na rękę. W porównaniu do naszych poprzedników to wzrost o ponad 30 proc. – zaznaczył premier.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie wraz z podopiecznymi od 18 kwietnia. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Jeden to wprowadzenie dodatku „na życie” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujący domagają się, by dodatek był wprowadzany krocząco – 300 zł od czerwca 2018 r., 400 zł od stycznia 2019, a 500 zł od stycznia 2020 roku.

W ubiegłym tygodniu przyjęty został przez rząd projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r. Protestujący nie uznają jednak tej propozycji za realizację swojego postulatu, nazywają ją „manipulacją” i podkreślają, że oczekują „żywej gotówki”, nie zaś świadczeń rzeczowych.

Protestujący w Sejmie

Podczas wystąpień przed Sejmem poruszano kwestie postulatów protestujących w parlamencie, ale też szerszej sytuacji osób z niepełnosprawnościami – między innymi trudności z poruszaniem czy znalezieniem pracy. Niektórzy uczestnicy demonstracji zapowiedzieli, że będą pojawiać się przed gmachem parlamentu codziennie, do momentu zakończenia protestu w Sejmie. „Żądamy ochrony życia narodzonego” – to jedno z haseł, które skandowali uczestnicy protestu przed Sejmem. Po raz kolejny ludzie demonstrowali tam poparcie dla protestu rodziców osób niepełnosprawnych, którzy od 18 dni przebywają w Sejmie. Dzisiejsza demonstracja, współorganizowana przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, zbiegła się też z Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.Jeszcze bardziej emocjonalnie zareagowała jedna z matek, która zaapelowała o pozwolenie na eutanazję dla siebie i syna. Rodzice niepełnosprawnych prosili też o to, by nie demonizować dodatku 500 zł dla niepełnosprawnych.W sobotę Elżbieta Rafalska zorganizowała konferencję, podczas której zapewniła, że rząd PiS poprawia sytuację niepełnosprawnych na tyle, na ile to możliwe.  W ciągu 2 lat rządów PiS wydatki na na osoby niepełnosprawne i ich opiekunów wzrosły o niemal 3 mld zł – mówiła między innymi Rafalska.

– Rządowi niezwykle zależy na tym, by doszło do kompromisu. Odpowiedzieliśmy na dwa postulaty. Jeżeli drugi postulat ws. dodatku rehabilitacyjnego ma inny charakter, to prawdziwy kompromis polega na tym, że spotykamy się w połowie drogi – stwierdziła minister rodziny Elżbieta Rafalska. Chcielibyśmy, by protest rodziców osób niepełnosprawnych trwający w Sejmie się zakończył i bezustannie apelujemy do rodziców o zakończenie tego protestu– oświadczyła minister Rafalska. Do najważniejszych wydatków na rzecz osób niepełnosprawnych Rafalska zaliczyła wzrost w marcu 2017 r. renty socjalnej „niemalże o 100 zł”, czyli o 13 proc. Szefowa resortu mówiła także, że zwiększono środki na rozwój środowiskowych domów samopomocy. Na ten cel – jak mówiła – przeznaczono o 158 mln zł więcej, z kolei w samym 2017 r. powstały 432 nowe ośrodki. Dodała, że podniesiono także o 1,2 tys. zł roczne dofinansowanie dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

Morawiecki wyliczał osiągnięcia rządu w dotyczące m.in. pomocy osobom niepełnosprawnym, rolnictwa, opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa czy przedsiębiorczości. Podkreślał przy tym, że wiele z wprowadzonych zmian było możliwe przede wszystkim dzięki jednemu człowiekowi – prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.
– Trzeba było wiary w możliwość zmiany i woli przeprowadzenia tych zmian, z których wszyscy się jeszcze trzy lata temu śmiali – ocenił. W trakcie swojego wystąpienia szef rządu poruszył temat protestu w Sejmie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, który trwa od 18 kwietnia. Zapewniał, że postulaty, które zostały zaprezentowane przez nich ponad dwa tygodnie temu zostały wypełnione „w najlepszy możliwy sposób, tak jak mogliśmy to uczynić”.
– Przez dwa i pół roku podnieśliśmy już wydatki na osoby niepełnosprawne o 3 mld zł, z 12,5 na 15,5 mld zł, czyli o około 20 proc. – wskazywał. Zaznaczył, że w wielu obszarach takich, m.in. w wypadku renty socjalnej podniesiono wydatki „o 50 proc., 40 proc., 30 proc.”.
– Dla osób z niepełnosprawnościami, bardzo wysokimi, przeznaczamy środki o wartości od 2,5 do 3 tys. zł netto mniej więcej na rękę. W porównaniu do naszych poprzedników to wzrost o ponad 30 proc. – mówił premier. Podkreślił, że rząd chce dać niepełnosprawnym także dodatek w „formie usług rehabilitacyjnych”. Zapewnił też, że rząd będzie starał się dzielić owoce wzrostu gospodarczego w taki sposób, osoby niepełnosprawne włączać w życie społeczne, w rynek pracy.
Zapowiedział także wspieranie rolników w ramach programu rolnik+, czyli dopłat dla chłopów, rodem z postulatów PSL. Z pozytywnych kwestii mimo wszystko coś się znalazło. Zapowiedział też, że od początku przyszłego roku zostanie stworzony „bardziej proporcjonalny i sprawiedliwy system płacenia na ZUS, w zależności od przychodu”. Zauważył, że obecnie jest tak, że firma, która zarabia 3 tys., 5 tys. lub 10 tys. zł płaci taki sam ZUS w wysokości 1250 zł. – Chcemy zmienić te zasady tak, żeby one były bardziej proporcjonalne w stosunku do przychodów, do wysokości 5.300 zł. Czyli jeśli ktoś ma w przychodach jakiś warsztat samochodowy, zakład fryzjerski , czy niewielki sklepik (i zarabia) 2 tys., 3 tys. złotych miesięcznie, to proporcjonalnie ten ZUS będzie mniej więcej połowę tego co, do tej pory – tłumaczył.
Wskazywał też na plany rządu dotyczące obniżki podatku CIT z 15 do 9 proc. dla wszystkich małych i średnich firm, które mają obroty ok. 5 mln zł.

Moja opinia w tych kwestiach jest jasna. Moje odczucia wobec rządu to nie jest nawet zawód. W życiu nie zagłosowałbym ani na PiS, ani na Platformę. Obie te partie wydawały mi się siebie warte, ale teraz, za PiSu, jest coraz gorzej. Czy gorzej niż za PO trudno jednoznacznie ocenić, stwierdzę ostatecznie za 1,5 roku, ale sam fakt, że obecna partia stacza się tak mocno, jak poprzedni rząd, a nawet bardziej nie świadczy o niej dobrze.  Pomysł zwiększenia pieniędzy dla opiekunów jest moim zdaniem najmniej kłopotliwy, bo to przynajmniej wynagradza ludzi zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi za ich trud. Podwyższenie renty to absurd. Zrówna się ją wtedy z emeryturą minimalną. W efekcie na rentę trzeba będzie pracować 5 lat, i mieć jakąkolwiek niepełnosprawność i na emeryturę o tej samej wartości trzeba będzie pracować 20 lat. Na jakiej podstawie? To jest praktycznie zasiłek. A skoro o zasiłku mowa, to 500+ dla niepełnosprawnych jest jeszcze gorsze. Zwłaszcza, że chcą je w formie gotówki. Koszty tych podwyżek i zasiłków będą kosztować ok 1.5 tys, czyli płacę minimalną na każdego z nich. Zwłaszcza, że te pieniądze pójdą im w ręce, zamiast na rehabilitacje, jedzenie, lub kursy zawodowe, dające im perspektywę pracy, pomimo defektów. To już nie są zapomogi, czy wsparcie, to czysty socjalizm. I to nawet nie narodowy, biorąc pod uwagę „Święto Flagi Izraela w Polsce”, w trakcie którego rabin oskarżył Polaków o negowanie ich udziału w holocauście i miał nadzieję, że tego typu uroczystości będą prowadzić do rozwiązania konfliktów. Ustawa o IPN niby działa! Czemu więc dalej można szkalować Polskę!? Niestety, ale w zakresie polityki wewnętrznej i zagranicznej PiS zszedł do poziomu centrum i może nie długo kroczyć w stronę lewicy, a gospodarczo już zahacza o socjalistyczne aspekty komunizmu. Jeszcze tylko żywności na kartki brakuje. Dla mnie jest to już w najlepszym razie partia centrum, z tendencjami w lewo, lub partia umiarkowanie centro-lewicowa. Do tego socjaliści z PiS-u doprowadzili. Poczekam jeszcze do końca kadencji obecnego rządu, choć wątpię by coś się zmieniło. Podatki idą w górę, wstając z kolan walimy głową w sufit i znów na nie wracamy, a dług publiczny rośnie. Jedyne czym się można pocieszyć to mniejszy podatek CIT, gdyż pomoże on w rozwoju polskim firmom, bo obniżka ZUS nie jest osiągnięciem, lecz koniecznością, aczkolwiek i tak niewiele ona zmieni.

Źródła:

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/mateusz-morawiecki-o-protescie-niepelnosprawnych-w-sejmie-postulaty-wypelnilismy-w/s0bn2bh

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/michal-dworczyk-postulaty-z-ktorymi-protestujacy-przyszli-do-sejmu-zostaly-spelnione/bb7dndf

http://www.tvp.info/37082216/stworzymy-bardziej-proporcjonalny-i-sprawiedliwy-system-placenia-zus

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23359411,zadamy-ochrony-zycia-narodzonego-demonstracje-poparcia-dla.html

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prosze-o-eutanazje-dla-mnie-i-syna—matki,163,0,2405027.html

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2113031,Premier-w-Garwolinie-nasza-wizja-polityki-gospodarczej-i-spolecznej-obowiazuje-do-dzisiaj

http://niezalezna.pl/224315-protest-w-sejmie-minister-rafalska-mocno-o-tym-kto-odrzuca-kompromis-w-sporze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...
JK

One thought on “PiS skręca w lewo! Jest coraz gorzej

  1. Niech ten szabes-goj przyjaciel sierż. Danielsa wystawiony przez lichwiarzy powie coś o złodziejskiej ustawie 447 USraela wymierzoną w ,,wielką Polske ” a raczej Polin

    Proszę czekać...

Dodaj komentarz