Piotr Gliński oraz Krzysztof Sitko wśród wyróżnionych…

Właśnie ogłoszono listę laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody Fontann Rzymu (Fontane di Roma), przyznawanej przez Accademia Internazionale la Sponda mającą siedzibę przy rzymskiej Via Vespasiano. To już 39 edycja tego wyróżnienia, które z roku na rok obejmuje coraz więcej krajów, państw i środowisk. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się aż czterech Polaków, na czele z wicepremierem rządu RP, prof. Piotrem Glińskim, a nagrodę specjalną Fontane di Roma odbierze Dominika Zamara za całokształt pracy artystycznej. Obok nich wyróżnienia Fontannami Rzymu otrzymali trzej Krzysztofowie: Krzysztof Hajda, Krzysztof Laszczak oraz redaktor naczelny portalu Pressmania.pl Krzysztof Sitko. Nagroda zostanie wręczona także Premierowi Włoch Mario Draghi i Sekretarzowi Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

Nagroda przyznawana jest za szczególne zasługi w dziedzinie kultury, sztuki, pracy, patriotyzmu, solidarności  oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego. 

Najbardziej znanego spośród polskich laureatów, Piotra Glińskiego, profesora socjologii w Uniwersytecie w Białymstoku i prezesa Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a od kilku lat wicepremiera rządu RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiać szczególnie nie trzeba. Ale przecież warto przypomnieć o jego zaangażowaniu w działalność na rzecz demokratycznych przemian w Polsce, prowadzoną najpierw w Studenckim Komitecie Samopomocy a później w grupie mediacyjnej NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze, działalności proekologicznej a także o zasługach w dziele przypominania i doceniania dorobku narodowej kultury a także dla jej rozwoju, wreszcie o jego zaangażowaniu w działalność przeciwko zniesławianiu Polski.

Dominika Zamara jako jedyna Polka jest laureatką tej prestiżowej nagrody w kategorii kultura, a w tym roku sopranistka z anielskim głosem otrzyma od Akademii Nagrodę Specjalną Fontane di Roma za całokształt pracy artystycznej. Polska Diva, jest śpiewaczką (sopran dramatyczny), solistką operową mieszkającą we Włoszech, która koncertuje na całym świecie (czytaj biogram: https://dominikazamara.eu/index.php/pl/bio/biografia).

Krzysztof Hajda, radny powiatu głubczyckiego oraz wiceprezes Stowarzyszenia dzieci Niepełnosprawnych, otrzymał wyróżnienie za zaangażowanie w pomoc osobom niepełnosprawnym, na rzecz godności ludzi pracy oraz osób w trudnej sytuacji życiowej, jak też organizowanie pomocy dla dotkniętego wojną społeczeństwa Ukrainy. Wieloletni działacz związkowy, min. członek Rady Krajowej NSZZ „Solidarność” Pożarnictwa i Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” w Warszawie.

Krzysztofa Laszczaka, przewodniczącego NSZZ Pracowników Organizacji Międzyzakładowej FCA Poland i Spółek w Bielsku-Białej nagrodzono za wieloletnią działalność społeczną i związkową, zaangażowanie na rzecz ludzi pracy, solidarności społecznej oraz w dziele pomocy dzieciom, w tym m.in. humanitarną pomoc dla dzieci z Ukrainy.

Redaktor naczelny portalu Pressmania.pl Krzysztof Sitko wyróżniony został jako były wieloletni samorządowiec, strażak ochotnik z OSP w Kozińcu oraz animator klubu sportowego Czarni Koziniec, a także za działalność na rzecz niezależnego dziennikarstwa w Polsce i budowanie  społeczeństwa obywatelskiego, oraz w promocję nauczania Świętego Jana Pawła II.

Nagrody wręczone zostaną 7 czerwca 2022 roku w Wielkiej Auli Augustiańskiej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego przy Via Paolo VI w Rzymie. Galę uświetni swoim recitalem Dominika Zamara.

Laureatom serdecznie gratulujemy! 

JKM

https://apis.mail.yahoo.com/ws/v3/mailboxes/@.id==VjN-Jap7cEGQzPj0JLg2q2HnrZOdYFOwkk2rI3i2Aiq-Qji7lvNq0yRXXf_IODFeQOxXpXSQPIt7834jXjyRXCwNNg/messages/@.id==AMfV6ctPeHrnYovuOAVuoPsdWeM/content/parts/@.id==9/refresh?appid=YMailNorrin&ymreqid=412a8714-b82d-586d-1c37-61000901fd00

Krzysztof Sitko

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz