Kto będzie rządził?

Przez ostatnie kilka dni pojawiły się sondaże, dotyczące poparcia partii politycznych. Każdy pokazuje nieco inny wynik, ale tendencje we wszystkich są podobne. Pozostaje jedynie pytanie czy PiS będzie mógł rządzić samodzielnie, czy będzie musiał szukać koalicji.

 

Gdyby w wyborach do Sejmu PiS startowało jako Zjednoczona Prawica (z Porozumieniem i Solidarną Polską) otrzymałoby poparcie 34 proc. osób deklarujących chęć wzięcia udziału w głosowaniu. 24 proc. poparłoby PO, jako Koalicję Obywatelską z Nowoczesną – wynika z listopadowego sondażu Kantar Public.

Na trzecim miejscu znalazł się ruch Kukiz’15 z 9 proc. poparciem; w następnej kolejności SLD – 7 proc. głosów oraz PSL – z 5 proc. rezultatem.

Zjednoczona Prawica, w porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, otrzymała poparcie wyższe o 3 punkty procentowe. Jest to jednak wynik znacznie niższy (o 8 punktów procentowych) od wyniku PiS z września – podkreśla Kantar Public.

Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie takie samo, jak przed miesiącem. Wzrost o 1 punkt procentowy odnotował Kukiz’15; Polskie Stronnictwo Ludowe – spadek o 3 punkty procentowe. SLD utrzymało wynik na poziomie sprzed miesiąca.

W listopadzie poniżej progu wyborczego ponownie znalazły się: partia Wolność (2 proc.), Partia Razem (2 proc.).

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 9-15 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1024 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.

 

Z kolei Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown dla TVN i TVN24, gdyby wybory parlamentarne odbyły się dziś do Sejmu dostałyby się cztery partie.

33 procent badanych zagłosowałoby na koalicję Prawa i Sprawiedliwości, Porozumienia i Solidarnej Polski. To o 5 punktów procentowych mniej w porównaniu do badania z września. Platforma Obywatelska zdobyłaby poparcie na poziomie 26 procent, na trzeciej pozycji są Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kukiz’15 z 7-procentowym poparciem.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby wyznaczonego ordynacją 5-procentowego progu wyborczego dla partii politycznych (dla koalicji próg wynosi 8 procent).

Polskie Stronnictwo Ludowe zyskałoby poparcie na poziomie 4 proc., Nowoczesna – 3 proc. (spadek o 4 pp.) Partia Razem – 3 proc. (spadek o 1 pp.) Partia Wolność (wcześniej KORWiN) – 2 proc. (spadek o 3 pp.) Ruch Narodowy – 1 proc. (bez zmian).

 

Jak wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego na zlecenie portalu DoRzeczy.pl, niezmiennym liderem ze stałą przewagą nad opozycją jest Prawo i Sprawiedliwość. Gdyby wybory odbyły się teraz, partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 40,7 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość odnotowało jednak spadek o 1,7 pkt. proc. w porównaniu do badania z początku listopada.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która poprawiła swój wynik o 0,4 pkt. proc. Obecnie chęć oddania na nią głosu deklaruje 30,4 proc. respondentów. Ostatnie miejsce na podium należy do Kukiz’15, który może liczyć na poparcie na poziomie 11,6 proc. Ruch Pawła Kukiza zyskał od początku listopada 4,3 pkt. proc.

Swoją reprezentację w Sejmie miałby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej, który popiera 7,3 proc. Polaków (-0,1).

Progu wyborczego nie przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Ludowcy uzyskali w sondażu 4,7 proc. głosów (-1,3).

 

Moim zdaniem obecna sytuacja jest bardzo ciekawa. Platforma dogania PiS i nawet jeżeli obecna partia rządząca wygra, to najprawdopodobniej nie da rady osiągnąć samodzielnej większości. Zadowala mnie też wzrost poparcia dla ruchu Kukiz’15, ale jednocześnie martwi wzrastająca pozycja SLD. Wiadomo, że tak czy siak rządy będą prawicowe ideologicznie, gdyż prawie na pewno Kukiz i PiS zyskają większe poparcie razem wzięci niż opozycja. Niestety jednak sytuacja gospodarcza jest niejasna. Jeżeli opozycja z Kukizem zyskają wyższe poparcie niż PiS i SLD, to będą mogli wymusić liberalniejsze podejście do gospodarki. W sytuacji jednak kiedy większość zyskają partie socjalistyczne, to dalej będziemy mieli taką sytuację jak teraz. Wszystko zależy od efektu końcowego przyszłych wyborów. To jakie nazwiska Polacy zaznaczą na kartach i wrzucą do urn będzie za rok skutkowało określonym kształtem naszego parlamentu na okres całych 4 lat. Warto to uwzględniać i przemyśleć swój wybór.

Źródła:

https://www.wnp.pl/parlamentarny/sondaze/zjednoczona-prawica-odrabia-straty-w-sondazu-piec-ugrupowan-w-sejmie,390.html

https://www.wnp.pl/parlamentarny/sondaze/w-sejmie-4-ugrupowania-prawo-i-sprawiedliwosc-traci-5-punktow-procentowych,392.html

https://dorzeczy.pl/sondaz/84883/Sondaz-dla-DoRzeczypl-Kukiz15-wraca-na-podium-PSL-poza-Sejmem.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...
JK

Dodaj komentarz