Katolickie Święto Dziękczynienia

Pierwsze Święto Dziękczynienia nie odbyło się za sprawą protestanckich purytanów w Plymouth Rock w 1621 r., ale przez hiszpańskich katolików Mszą Świętą i obchodzone o 8 rano w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września 1565 w St. Augustine (Florida) ponad 55 lat przed protestanckimi pielgrzymami purytańskimi. Badania wykazały, że 55 lat przed przybyciem purytanów hiszpański założyciel wspomnianego wyżej najstarszego miasta w Stanach Zjednoczonych, Pedro Menéndez de Avilés i 800 hiszpańskich osadników uczestniczyło w tradycyjnej łacińskiej Mszy Świętej Dziękczynnej, po której Menéndez zorganizował wspólny posiłek dla Hiszpanów i Indian Selah, którzy zajmowali miejsce przybycia. Don Pedro Menéndez przypłynął wśród dźwięków salutów z trąb artylerzystów i wystrzałów, by przejąć ziemię dla króla Filipa II. Ojciec kapelan łodzi Francisco Lopez de Mendoza, zaśpiewał wielki hymn dziękczynienia – Tedeum, i podarował krucyfiks, który Menéndez uroczyście ucałował. Wówczas 500 żołnierzy, 200 marynarzy, i sto rodzin wraz z licznymi wykwalifikowanymi rzemieślnikami oraz Indianami słuchało sprawowanej Ofiary Mszy Świętej składając Bogu dziękczynienie, po czym odbyła się uczta Dziękczynienia z udziałem Indian i Hiszpanów.

 

Drugie amerykańskie Święto Dziękczynienia, które również zostało odnotowane, miało miejsce 30 kwietnia 1598 r., 22 lata przed tak zwanym ‘pierwszym Świętem Dziękczynienia’ protestanckich purytanów. Hiszpański odkrywca Juan de Oñate, który poprowadził ekspedycję z Mexico City do Nowego Meksyku (dziś stanu Texas),  po przybyciu, poprosił franciszkanów o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynienia, po czym oficjalnie proklamował la toma, czyli przejęcie ziemi na północ od Rio Grande dla króla Hiszpanii. Poświęcił ją, oświadczając: ‘W Imię Trójcy Przenajświętszej biorę w posiadanie tę ziemię 30 kwietnia 1598 r. na cześć Pana naszego Jezusa Chrystusa w tym Dniu Wniebowstąpienia Pańskiego’. Przy akompaniamencie trąb i strzałów z muszkietów podpisany oraz przypieczętowany został oficjalny akt spełniający prawne wymogi la toma, dzięki któremu 30 kwietnia 1598 r. ustanowiono Królestwo Nowego Meksyku. Koloniści przystąpili do obchodów pierwszego Święta Dziękczynienia wielką ucztą z kaczek, gęsi, żurawi oraz ryb. Reszta dnia upłynęła na wyścigach pieszych i konkurencjach, a wieczorem wszyscy cieszyli się zabawą, która odgrywała szczęśliwe sceny z franciszkańskimi misjonarzami wjeżdżającymi do kraju, i Indianami klękającymi, aby ich przyjąć i prosząc o przyjęcie do Świętej Wiary.

 

Nawet w Plymouth Rock, gdzie purytańscy pielgrzymi wylądowali później w 1621 r., Indianin Squanto, który zorganizował pierwsze Święto Dziękczynienia, był katolikiem. Został zniewolony przez Anglików, ale po czterech latach uwolnili go hiszpańscy duchowni, udzielając mu Sakramentu Chrztu. Było to następstwem bulli papieskiej Sublimis Deus. W przeciwieństwie do kościoła anglikańskiego, Kościół Katolicki sprzeciwiał się znęcaniu się nad Indianami i sprowadzaniu ich do Europy wbrew ich woli. Squanto był uczony przez katolickiego księdza i wkrótce znał angielski oraz Katechizm. Popłynął z powrotem do swojej ojczyzny, mianowicie do miejsca zwanego dziś Plymouth Massachusetts. Wrócił do domu tylko po to, by dowiedzieć się, że jego rodzina i przyjaciele zostali wyniszczeni przez chorobę, a po wylądowaniu purytanów zaprzyjaźnił się i uczył angielskich purytanów i cudzoziemców sadzenia zbóż i zawierania umów handlowych z jego wodzem.

 

Ustanowione trzydniowe święto, które mylnie nazwaliśmy ‘pierwszym Świętem Dziękczynienia’ zostało tak naprawdę ustanowione przez katolickiego rdzennego Amerykanina o imieniu Squanto, co książki historyczne lubią pomijać. Gdy Stany Zjednoczone oficjalnie obchodziły święto Dziękczynienia jako narodowe święto publiczne, Jerzy Waszyngton (który prawdopodobnie pod koniec swego życia nawrócił się na katolicyzm, ale to odrębna historia) pozostawił każdemu stanowi swobodę ustalenia tego jak będzie się je obchodzić. Dopiero podczas wojny secesyjnej jesienią 1863 roku Abraham Lincoln poprosił o nowe Święto Dziękczynienia, ponieważ ludzie mieli wiele do wyczekiwania i wdzięczności, mimo że 1863 był najkrwawszym rokiem domowej wojny. Każdy następujący po nim prezydent naśladował tę decyzję, a  w 1941 roku Stany Zjednoczone w końcu uczyniły Święto Dziękczynienia oficjalnym corocznym świętem narodowym w czwarty czwartek listopada. Amerykańscy katolicy powinni pamiętać, że Prawdziwym Posiłkiem Świątecznym nie jest indyk, ale Ciało Pańskie. Trzeba tu wspomnieć, iż słowo ‘Eucharistia’ oznacza po grecku ‘Dziękczynienie’, i stąd wzięła się nazwa omawianego święta.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz