’Terminator’ i motyw wielkiego zwiedzenia

Kolejna porcja odkodowywania gnostyckich filmów. Tych którzy nie wiedzą o co chodzi, odsyłam do moich poprzednich analiz, w szczególności do ‘Szatanizm’ oraz ‘Gnoza i ‘Gwiezdne Wojny’’. Zaczynamy!

 

Terminator (czyli Niszczyciel, Likwidator, Egzekutor)

Na trop zaprowadzają nas sami twórcy podtytułami części popularnej serii:

Terminator 2: Dzień Sądu

Terminator: Ocalenie (salvation to także zbawienie)

Terminator: Genisys (‘Book of Genesis’ to ‘Księga Rodzaju’)

Terminator 3: The Redemption (odkupienie)

Przedstawiam oto fabułę: Terminator to maszyna służąca do cofnięcia się w czasie by zamordować Sarę Connor zanim ta urodzi Johna Connora. John Connor w przyszłości zostanie przywódcą który zniszczy program umożliwiający działanie Terminatora. Ojciec Johna Connora jest podróżnikiem w czasie, wysłanym w przeszłość z misją ochrony Sary Connor przed byciem ‘zlikwidowaną’.

Zakładając iż notoryczne nawiązania w tytułach mają swój powód, inspiracje są ewidentnie zaczerpnięte z Pisma Świętego. W Apokalipsie wg św. Jana jest historia kobiety w czystej bieli która nosi w brzuchu swoje dziecko. Smok ściga ją ażeby dziecko pożreć. Dziecko zostanie przywódcą ludzi w wojnie ze Smokiem. Idąc drogą paraleli, może to nawiązywać do Maryi i Jezusa.

Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.
[Rdz 3, 15]

Tak więc John Connor ma podobną misję – zniszczyć Terminatora. Biblia przedstawia Szatana jako zabójcę i niszczyciela, acz ostatecznie to Bóg zniszczy grzeszników. Imię Sarah to z hebrajskiego ‘księżniczka’, zaś inicjały Johna Connora to JC, tak samo jak Jezusa Chrystusa. Imię John oznacza ‘łaskę i miłosierdzie Boże’.

Wszyscy już wiedzą do czego to zmierza – jak mówi jedna postać w filmie, misją bohaterów jest ‘zatrzymanie dnia sądu’. Dzień sądu w omawianym uniwersum polega na tym że Skynet postanawia wyeliminować ludzkość z powierzchni ziemi. Skynet w filmowej sadze przedstawiany jest jako niezależny program, wszystkowidzące Boże oko. Ludzie buntują się ponieważ zginąć nie chcą.

Scena dnia sądu wygląda jak opis przyjścia Jezusa – na niebie wzrasta okrąg światła, następuje ogromny hałas, rzeczy topią się z gorąca.

a są to duchy czyniące znaki – demony,
które wychodzą ku królom całej zamieszkanej ziemi,
by ich zgromadzić na wojnę w wielkim dniu wszechmogącego Boga.
[Ap 16, 14]

Biblia opisuje wielkie zwiedzenie – Szatan niby świecący anioł pomocny ludziom będzie ich zwodził, ażeby poszli za nim, buntując się przeciwko Jahwe. W drugiej części serii przez cały czas ‘antagonista’ nosi… ubranie policjanta, przedstawiciela prawa. Na uniformie znajduje się plakietka z imieniem Austin, a oznacza ono ‘wielkie dostojeństwo i czcigodność’. Jedna ze stron internetowych pisze w ten sposób: ‘Ludzie o tymże imieniu  mają wewnętrzną potrzebę porządku i fizycznej kreatywności, i chcą brać udział w konwencjonalnych, bezpiecznych aktywnościach’. Młody John Connor nosi koszulkę przedstawiającą policjanta na celowniku i podpis ‘wróg publiczny’, a raz postać grana przez Arnolda Schwarzeneggera strzela do policyjnych wozów. ‘Zajmę się policją’ – mówi.

W końcu Terminator walczy z Johnem Connorem, i poświęca się by go zabić. Mimo wszystko przeżywa wybuch, na co z radością reaguje Sarah Connor. Więc Kyle i Sarah cieszą się ze śmierci swojego syna, i z wygranej Terminatora. Historię wieńczy taki oto tekst:

To był koniec. Nie było już Skynetu. Teraz jedyna droga stała się wieloma. Choć zostają pytania, poszukamy odpowiedzi razem. Ale jedno wiemy na pewno. Przyszłość nie jest ustalona.

 Czyli nie ma Boga, nie ma przedstawicieli prawa, JC – wybawiciel ludzkości zostaje pokonany. Teraz to ludzie są bogami, gdyż sami decydują o sobie – ‘jedna droga stała się wieloma’. Nie będzie apokalipsy – ‘przyszłość nie jest ustalona’.

Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
[J 14, 6]

Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!
[Mt 7, 13-14]

 

Megamocny

Trwa wojna w Galaktyce. Główny bohater zostaje zesłany na ziemię w kapsule. I jak się okazuje, nie tylko on – mroczną kapsułę Megamocnego mija znacznie szybsza i bardziej radosna świetlista kapsuła kogoś innego. Już wtedy zaczynają ze sobą rywalizować, choć Megamocny ciągle przegrywa.

Gnostycki schemat H6llyw66du – bunt. Oddajmy w tej sprawie głos Romana Zająca:

W Piśmie Świętym czytamy, że „śmierć weszła na świat przez zawiść Diabła” (Mdr 2, 23-24). Interpretacja tego wersetu zaowocowała koncepcją, że konflikt w świecie aniołów powstał z powodu stworzenia człowieka, a przyczyną buntu części aniołów była ich zazdrość i zawiść w stosunku do ludzi, która po wygnaniu z Nieba przerodziła się w bezwzględną nienawiść względem rodzaju ludzkiego. W tym kierunku podążała myśl takich teologów jak św. Justyn, Tertulian, św. Cyprian, św. Ireneusz, św. Grzegorz z Nysy, św. Ambroży. Ich zdaniem niektórzy aniołowie nie mogli znieść tego, że w planie Bożym człowiek, stworzenie znacznie od nich niższe, bo połączone z materią, został obdarzony podobieństwem do Boga, władzą nad innymi stworzeniami oraz zdolnością do prokreacji.

Używając języka antropomorficznego możemy zaryzykować stwierdzenie, że przyczyną upadku Szatana nie była pierwotnie nienawiść do Boga, ale zachłanna, egoistyczna zazdrość o miłość Boga, wykluczająca możliwość dzielenia się nią. Szatan poczuł się zraniony, kiedy Bóg obdarzył miłością człowieka, a więc z punktu widzenia tego duchowego bytu, istotę ulepioną z błota. To dlatego stanął na czele opozycji części aniołów.

Wziąwszy jednak pod uwagę protoewangelię, możliwe że chodziło o plany związane z Jezusem Chrystusem – Szatan i inni aniołowie nieposłusznie nie chcieli oddać pokłonu Synowi Bożemu, gdyż Ten po części zrodzony został z człowieka.

Wróćmy teraz do animacji. Chłopiec z jasnej kapsuły przybywa na ziemię akurat w dzień… Bożego Narodzenia by ‘ocalić świat’.

Megamocny trafia do więzienia. Z czasem czując się niedoceniany (albowiem Metro Man jest doskonały i wszystkim pomaga), postanawia że będzie robił to ‘w czym jest dobry, czyli zło’. W pewnym momencie wypowiada nawet słowa ‘sprawiam że złe wygląda tak dobrze!’. Więc mamy tu standardową walkę czerni z bielą. Ale czy na pewno?

Jak się okazuje, cudowne dziecko Metro Man, od początku bohater miasta Metro City, który w jednej scenie chodzi po wodzie, odchodzi na emeryturę, opuszcza ludzi, nie chce już ich ocalić. Megamocny postanawia więc że to on teraz ocali ludzi.

 

Swoją drogą przeciwnik Supermana nazywa się Lex Luthor. Lex to z łaciny ‘prawo’. Od razu przypomina się motyw z ‘Wall-E’, prawda? Oraz z ‘Terminatora’.

W kolejnych produkcjach na pierwszym planie jest okultystyczna symbolika.

 

Sympatia dla Diabła

Głównym bohaterem filmu animowanego ‘Alladyn’ jest złodziej któremu towarzyszy demon. Sam ów demon na początku filmu przyjmuje postać człowieka (dubbinguje go ta sama osoba, wygląda podobnie) by sprzedać bandycie lampę. Wygląda to trochę jak pakt.

Bestia z filmu ‘Piękna i bestia’ w przypływie furii niszczy stare meble. Tymczasem kiedy indziej wspomniane jest że te meble to… ludzie. Czyli bestia ich morduje, by na końcu przemienić się w ‘anioła światła’.

Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości.
[2 Kor 11, 14]

 

Według Disneya okrutna bestia potrzebuje miłości i zrozumienia, ażeby zmienić się w księcia (księcia ciemności pod przykrywką) i uczynić ‘raj na ziemi’. Czyli gnoza,  jak zawsze.

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz