Okultyzm w filmie dla dzieci

Ostatnio pisałem o gnostyckim schemacie filmowym, który dotyczy takich filmów jak ‘Pleasantville’, ‘Truman show’ czy ‘V jak vendetta’. Powstała nawet lista produkcji z tego typu elementami, nie oglądałem wszystkich filmów w nią wpisanych, toteż nie jestem w stanie potwierdzić słuszności podjętej klasyfikacji.
http://www.imdb.com/list/ls050422304/
A tutaj świetne wykłady po angielsku:
https://www.youtube.com/watch?v=lRbKopYYHLs&t=
https://www.youtube.com/watch?v=Tdg3f1gGugs&t=

Zaniechałem zamiar omówienia tutaj tych filmideł albowiem występują w nich te same motywy, w dodatku przykłady te są oczywiste. Wystarczy korzystać z klucza (odsyłam tym samym do mojego poprzedniego tekstu czyli ‘Gnoza i „Gwiezdne wojny”’.
Ale do rzeczy.

 

Ich złotym kompasem bynajmniej nie jest Biblia

Philip Pullman to pisarz książek dla dzieci i młodzieży. Jego ‘Złoty kompas’ przyniósł mu sporo prestiżowych nagród literackich, w tym brytyjską Whitebread Książka Roku 2001 – był to pierwszy raz kiedy wygrała pozycja skierowana głównie na nieletnich odbiorców. Pierwszy tom, ‘Zorza północna’, został uznany przez jakieś tam jury od dziecięcej prozy jako jedna z dziesięciu najistotniejszych powieści dla dzieci od 70 ostatnich lat, bla bla bla, The Observer walnął to na listę stu najlepszych powieści w ogóle, a w 2005 roku autor otrzymał od szwedzkiego rządu Nagrodę Pamięci Astrid Lindgren, a jest to nagroda największa pod względem renomy i wartości tuż po literackiej nagrodzie Nobla. Aha, warta jest pińć mylijonów szwedzkich koron, czyli dwa mylijony dwadzieścia tysięcy pińcet złotówek. Czyli ogólnie facet zdobył uznanie.

Zobaczmy co ma do powiedzenia na temat swoich… ekhem, DZIEŁ.

‘Staram się osłabić podstawy chrześcijańskich wierzeń… Pan Lewis [ten od Narni – mój przypis] mógłby pomyśleć iż odwalam robotę Diabła’. The Washington Post z 19 lutego 2001.

‘Moje książki są o zabijaniu boga’. The Sydney Morning Herald z 13 grudnia 2003.

Nie dziwota więc że i film nakręcono. A tam same pogańskie symbole i w ogóle, a każda postać ma swojego zwierzęcego towarzysza który mówi. W klipie zza kulis grające w filmie dzieciaki, Daniel Craig i inni ludzie od filmu mówią żeby słuchać serca, a zwierzęta owe symbolizują ich demony, i że demon to taki przyjaciel. Chłopczyk mówi że demon to taki głos w głowie, a Craig, ten od Bonda, gada iż ‘kiedy jest się dorosłym i traci się niewinność, demon ma swój kształt’, więc lepiej utrzymywać z nim kontakt od dziecka. A inny gość dodaje: ‘najgorsza rzecz jaka może ci się przytrafić to gdy ktoś zabiera ci demona. A najbardziej przerażające byłoby spotkać człowieka który nie ma swojego demona’.

You know, for kids.

Film był na tyle szatanistyczny że aż se wiął zdobył Oscara bo czemu nie.

Prócz serii ‘Mroczne materie’ która, jak podaje Wikipedia, opowiada historię wojny ‘pomiędzy światami, która doprowadzić ma do upadku Królestwa Niebieskiego i utworzenia Republiki’. Brzmi znajomo. Pullman napisał także na przykład książkę o tytule ‘Dobry człowiek Jezus i Łotr Chrystus’.

Swoją drogą pamiętam jak w gimnazjum ksiądz zachwalał ten film na lekcji. No. Aż tak.

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz