Na górzystym włoskim półwyspie Gargano leży San Giovanni Rotondo. Tutaj od 1916 roku w klasztorze kapucynów przez 52 lata żył Ojciec Pio z Pietrelciny (1887-1968), znany mistyk, charyzmatyk, stygmatyk, pomysłodawca Domu Ulgi w Cierpieniu oraz wspaniały spowiednik.
Kiedy Ojciec Pio rozpoczynał swoją pracę duszpasterską na terenie klasztoru znajdował się jednonawowy kościół Chiesa Santa Maria Delle Grazie z XVI wieku.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kościół z XVI wieku
W kościele tym zachował się konfesjonał, w którym godzinami spowiadał zakonnik. Na chórze dostępne jest miejsce, gdzie o. Pio otrzymał w 1918 roku pierwsze stygmaty.
W tym miejscu na chórze o. Pio otrzymał stygmaty w 1918 roku,
w tle ołtarz z obrazem Matki Bożej Łaskawej z XIII/IV wieku
Aby pomieścić licznych pielgrzymów w 1959 roku dobudowano obok drugi kościół, Bazylikę Basilica Santa Maria Delle Grazie pod wezwaniem MB Łaskawej. Nad ołtarzem głównym wykonano mozaikę z wizerunkiem patronki. Oba te połączone kościoły stworzyły Sanktuarium MB Łaskawej.
Ołtarz główny w Bazylice
W krypcie bazyliki znajdował się skromny grób Ojca Pio. Na terenie klasztoru otworzono muzeum, gdzie pielgrzymi mogą zobaczyć pokoik, w którym żył Ojciec Pio.
Pokój Ojca Pio
Obok sanktuarium zbudowana jest Droga Krzyżowa o długości ok. 800 m. Stacja V przedstawia Ojca Pio w roli Szymona Cyrenejczyka, pomagającego Chrystusowi dźwigać krzyż w drodze na Kalwarię. W pobliżu stoi ceniony we Włoszech szpital, tzw. Dom Ulgi Cierpieniu.
Droga Krzyżowa Dom Ulgi w Cierpieniu
Przedstawiony kompleks obiektów związanych z życiem Ojca Pio latami przyciągał tłumy pielgrzymów, do 7 mln osób rocznie.
..
Jak wykorzystano autorytet Ojca Pio do realizacji masońskich planów?
W 1993 roku o. kapucyni postanowili pobudować nowy kościół w San Giovanni Rotondo w oparciu o otrzymaną dotację państwową i datki wiernych. Przygotowanie projektu zlecili światowej sławy architektowi Renzo Piano. Powstała świątynia na powierzchni 4 700 m2. Wewnątrz znajduje się 1650 ławek dla 6 500 osób. Obiekt ma ona dwa poziomy, które w sumie mogą pomieścić do 10 000 wiernych.
„Nowy kościół” pod wezwaniem św. Ojca Pio według projektu Renzo Piano
„Nowy kościół” był konsekrowany w dniu 1 VII 2004 w dziwnej atmosferze. Nad bezpieczeństwem zgromadzonych wiernych czuwało 500 policjantów.
W 2006 roku włoski inżynier Franco Adessa w czasopiśmie Chiesa Viva opublikował pracę Czy „nowy kościół” pod wezwaniem św. Ojca Pio jest świątynią masońską? /Tłumaczenie w języku polskim tego opracowania można pobrać z internetu./ Tekst ten ma 64 strony, zawiera wiele skomplikowanych wyliczeń i opisów elementów świątyni. Aby zrozumieć wykorzystane symbole masońskie należy przeczytać cały tekst. W notce podam jedynie tylko kilka wybranych przykładów.
Tradycyjnie kościoły katolickie budowane są na planie krzyża, ten zbudowany jest na planie spirali.
Według słownika masońskiego „spirala” symbolizuje Wielkiego Architekta Wszechświata.
Górny poziom świątyni
Główne wejście do świątyni ma dwie bramy z brązu.
Lewa brama z brązu
Przed bramą widzimy sadzawkę chrzcielną w postaci ośmiokątnej muszli. Symbolizuje ona strategię masonerii w kierunku zjednoczenia wszystkich religii pod przywództwem „wtajemniczonych”.
Przykładowe znaczenie wykorzystanych symboli na bramie:
„Zwisająca ręka” to potwierdzenie przysięgi I stopnia
poniżej „Mistrz loży” i czarka na jałmużnę kandydata
Prawe drzwi z brązu zawierają również liczne masońskie symbole.
Prawe skrzydło drzwi
Stojący na dole „baranek” przedstawia kandydata do loży, a ogólnie chrześcijanina.
Symbol I stopnia wtajemniczenia
Ołtarz główny ma kształt „odwróconej piramidy”, która wskazuje miejsce przechowywania kamienia filozoficznego.
Ołtarz w postaci odwróconej piramidy
Pierwotnie nad głównym ołtarzem wisiał Krzyż bez ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, który aktualnie został przeniesiony do bocznej sali.
Krzyż pierwotnie wiszący nad głównym ołtarzem
W pomieszczeniu centralnym nie ma tabernakulum. Tabernakulum znajduje się w bocznej Kaplicy Adoracji.
Tabernakulum
Część podziemna świątyni
W części podziemnej umieszczony jest grób św. Ojca Pio. Idziemy tam długim korytarzem ozdobionym 54 mozaikami z życia Ojca Pio i św. Franciszka wykonanymi przez słoweńskiego jezuitę o. Marko Rupnika.
Przykładowe mozaiki
W 40 lat po śmierci postanowiono otworzyć grób św.Ojca Pio. Włosi, rodzina zakonnika oraz włoskie organizacje nieskutecznie apelowali o cofnięcie tej decyzji. W Turynie powstało stowarzyszenie Associazione Pro Padre Pio , które monitoruje na bieżąco te apele. Na swojej stronie internetowej publikują dokumenty z lat 2007-2016 w sprawie o:
- nie przeprowadzanie ekshumacji,
- nie umieszczenie ciała św. Ojca Pio w szklanej trumnie,
- nie wystawianie szklanej trumny na widok publiczny,
- nie wożenie szklanej trumny do Rzymu.
Ekshumacja odbyła się w nocy z 2 na 3 marca 2008 roku. Pomimo sprzeciwów 19 kwietnia 2010 roku relikwiarz z ciałem Ojca Pio przeniesiono do nowego kościoła.
Zwykle pielgrzymom mówi się o doskonale zachowanym ciele świętego, co nie jest zgodne z prawdą. W szklanej trumnie widzimy maskę twarzy świętego wykonaną przez firmę Gems Studio z Londynu. W maskę tę wmontowano zachowane elementy twarzy. Firma Gems Studio wykonuje postacie eksponowane w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Makabryczny jest pomysł pokazywanie relikwii w połączeniu z maskę wykonaną z silikonu w szklanej trumnie w masońskiej świątyni. Stowarzyszenie Associazione Pro Padre Pio wiele razy apelowało, aby relikwie powróciły do dawnego grobu w Sanktuarium Matki Bożej.
Grób św. Ojca Pio w części przyziemnej świątyni
W ramach uroczystości związanych z Rokiem Miłosierdzia papież Franciszek zaplanował wystawienie szklanej trumny z ciałem św. Ojca Pio w Rzymie od 3 do 11 lutego 2016 roku, link do programu uroczystości.
*****
Katolicy nie są przygotowani do odczytywania masońskiej symboliki, nie rozumieją jej. W sanktuarium św. Ojca Pio widzą mnóstwa złota i słyszą ogólny szum spacerujących osób, podziwiających dziwne dzieła sztuki. Czują się tak, jakby znaleźli się w muzeum sztuki współczesnej, a nie w kościele katolickim. Nie ma tutaj atmosfery modlitwy.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!