Dlaczego zagłosuję na Kukiz’15

Ten tekst ma charakter czysto publicystyczny i zawiera agitację wyborczą wobec ruchu K’15. Nie oznacza, że jest on niemerytoryczny, ale tu pojawią się wyłącznie moje opinie uzupełnione pewnymi informacjami. Jest to coś w rodzaju eseju opartego o analizę treści, wraz z moją subiektywną opinią. Jeśli Ci to przeszkadza zachęcam do innych artykułów, zawierających wywiady, lub informacje odnośnie polityki. Zachęcam również do wyrażania swego zdania w komentarzach.

DLACZEGO KUKIZ’15?

POGLĄDY

Moje poglądy i idee często są odbierane jako prawicowe, centrowe, lub centro-prawicowe. Uważam że szufladkowanie mnie jako prawicowca jest pewnym nadużyciem. Jako poparcie mej tezy przedstawiam wynik jednego z moich ulubionych testów światopoglądów, zwanego 8values. Nie są one oczywiście wypośrodkowane, ale są na tyle moim zdaniem blisko centrum, że nie można ich zakwalifikować jako czysto prawicowych, może jako centroprawicowe. Sam pomysł na nazwę bloga pojawił się z trzech powodów:

1. Pomimo pewnego wypośrodkowania bliżej mi do prawicy niż lewicy. Proporcje wynoszą: 60-65% prawaka i 35-40% lewaka
2.Większa popularność idei prawicowej nad lewicową w przestrzeni blogów oddolnych i antysystemowych

3. „Prawa Idea” oznacza też dla mnie, że moje zdania i opinie są „prawe”(właściwie, rozsądne, korzystne itp.) Jest to oczywiście dość subiektywny odbiór, bo większość ludzi uważa swe idee za lepsze, ale nie znaczy to że są wg. mnie pozbawione wad i nie można by w pewnych warunkach pójść na kompromisy z „drugą stroną”. Jeżeli miałbym określić swój światopogląd poza osią prawica-lewica, tylko na gruncie historii i filozofii doktryn politycznych. To na pewno będzie jego elementem:

1.Klasyczny Liberalizm lub Neoliberalizm (Wolność jednostek to podstawa, tożsamość społeczna jest istotna, ale tylko jako element i nie może dominować nad indywidualnym rozwojem każdego człowieka, lecz go uzupełniać)

2.Sceptycyzm (Nie wierzę nikomu na słowo, zawszę próbuję sam zbadać rzeczywistość i formułować własne wnioski, co nie zawsze ma pozytywne skutki bo grozi np. „efektem potwierdzenia”)

3. Tradycyjne Wartości ( Nie twierdzę, że wszystkie zwyczaje są dobre. Powinno się eliminować praktyki przestarzałe i szkodliwe. Jednakże dużo konwenansów przynosi pozytywne skutki. Pewne zasady, normy i reguły generalnie trwają dlatego, bo są skuteczne i działają. O ile są dostosowane do naszych czasów nie ma żadnych przeszkód by je promować. Z kolei takie zjawiska jak patriotyzm/nacjonalizm/religia itp. są bardzo pozytywne, o ile ich piewcy nie stosują przemocy, lub przymusu. Wtedy prowadzą one do integracji bardzo różnych grup społecznych w jedną wielką zbiorowość, która odpowiednio prowadzona może dążyć wspólnie do kolektywnych korzyści i o ile nie następuje to kosztem jednostek w zbiorowości, lub innych zbiorowości jest to zjawisko bardzo dobre)

4.Utylitaryzm (To co korzystne i niosące pozytywne skutki jest moim zdaniem etyczne. Czynów nie powinno się wg. mnie oceniać po intencjach, lub odczuciach, lecz po mierzalnych i widocznych efektach)

5. Sprawiedliwość (Jestem orędownikiem równości wobec prawa i uczciwego jego egzekwowania. Wiem, że osiągnięcie pełnej sprawiedliwości jest niemożliwe, ale warto próbować do jak najwyższego stopnia. Posiadam w sobie ostrożny entuzjazm do idei wyrównywania szans i o ile jest ona realizowana w wyniku dobrowolnej i obopólnej  współpracy i solidarności różnych grup jestem jej zwolennikiem. Jestem absolutnym przeciwnikiem idei równości skutków i takiego samego traktowania różnych ludzi. Każdy człowiek jest inny i będzie się spotykał z różnym odbiorem jego osoby w społeczeństwie. Dopóki nikt nie łamie jego praw nie widzę  nic złego w innym stosunku do niego ze względu na jakąś cechę)

image

PROGRAM

Może to zdziwić niektórych, ale tak… Kukiz’15 ma już swój program najważniejsze dla mnie Punkty tego programu to:

1.Likwidacja ZUSu i NFZ-u (Są nierentowne i nieopłacalne. Bardziej zyskowne byłoby gdyby ludzie sami się ubezpieczali, a państwo wspomagało w tym tylko tych, których na to nie stać)

2.JOW-y (Nie jest to ordynacja idealna, ale bardziej pasuje do rywalizacyjnego systemu demokratycznego, w którym władzę z każdego okręgu zdobędą najlepsi dzięki otwartej i sprawiedliwej konkurencji. Jestem przeciwnikiem systemu proporcjonalnego. Jest kosztowniejszy, bo musi uwzględniać nie tylko ludzi, ale też partie przy podziale mandatów, a i tak prowadzi to PO-PiSowskiego duopolu)

3. Koniec zadłużania się państwa (Jestem za zmniejszeniem długu publicznego z obecnych ponad 50% PKB do 0%. Kredyty nie pomagają w rozwoju, lecz napędzają spiralę zadłużenia i wywołują duże odsetki do spłacania.)

4. Zmniejszenie podatków (Podatki na utrzymanie państwa muszą być, ale w innej formie i przy innych stawkach. Zerowy PIT, 30000 kwoty wolnej od podatku i zlikwidowanie opodatkowania emerytur nie jest łatwym zadaniem, ale pomogłoby w zmniejszeniu fiskalizmu państwa. Zostanie przy tym zlikwidowana możliwość życia z socjalu w formie 500+ oraz zostaną radykalnie zmniejszone ilości urzędników.)

5. Suwerenna Polityka Zagraniczna (Mam dość zarówno skłócania nas z cały światem jak to robi PiS, jak i klęczenia przed każdym przez PO. Uważam że jest trzecia droga, wiodąca do asertywnego i pragmatycznego bronienia własnych interesów bez pogarszania swoich stosunków dyplomatycznych.)

WADY

Oczywiście K’15 ma swoje wady. Są nimi:

1.Problemy ze strukturami i finansami, wynikające z bycia ruchem oddolnym

2.Częste różnice zdań między członkami

3.Problem z profesjonalizmem niektórych członków i ich odejścia ze struktur

DLACZEGO NIE PIS?

1. Rozdawnictwo w formie 500+, Piątki Kaczyńskiego i sztuczne zawyżanie płac niektórych grup zawodowych, co owocuje inflacją

2. Ośmieszanie Polski na arenie międzynarodowej. Brak konsekwencji przy wprowadzaniu ustawy o IPN. Skłócanie nas z UE bez nawet chęci wyjścia z niej

3.Zwiększający się fiskalizm, daniny, galopująca inflacja i dług publiczny

4. Cyrk z TK naruszanie zasady praworządności i upolitycznianie sądów

5. Wbrew zapowiedziom program cela+ (masowe aresztowania członków Platformy) nie został wprowadzony w życie

ZALETY PIS

1.Dbałość o tradycyjne wartości i koniec podwójnych standardów w traktowaniu lewicy i prawicy

2. Władza bliżej zwykłego człowieka

DLACZEGO NIE PO?

1. Liczne afery (taśmowa, hazardowa, zegarkowa, Amber Gold, reprywatyzacyjna, OFE)
2. Próba wydłużenia wieku emerytalnego

3.Zwiększenie zadłużenia państwa

4. Pacyfikacja marszów narodowców przez policję, często bez uzasadnienia

5. Uległość wobec UE i wszystkich jej decyzji

ZALETY PO

1.Pragmatyzm. Nie kierowanie się emocjami i uczuciami

2.Stabilny rozwój gospodarczy za ich czasów

DLACZEGO NIE WIOSNA?

1. Legalizacja aborcji do 12 miesiąca życia (przypominam, że może nie jest to świadome, ale jednak ludzkie życie)

2. Pogłębiona integracja w UE (jestem zwolennikiem Europy Ojczyzn, nie jednolitej UE)

3.Zbyt wielki etatyzm państwa w zakresie służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych

4. Penalizacja Mowy Nienawiści ograniczy Wolność Słowa

5. Rzecznik Praw zwierząt (to jakiś żart?)

ZALETY WIOSNY

1.Chęć pełnego równouprawnienia wszystkich Polaków

2.Cyfryzacja administracji państwowej
DLACZEGO NIE KONFEDERACJA?

1. Zbyt radykalna w swych postulatach

2. Zbudowała swą „piątkę” na strachu i niechęci do mniejszości

3.Grzegorz Braun (Szczęść Boże, Penalizacja Homoseksualizmu, Króluj nam Chryste itp.)

4.Korwin zapewne odpali protokół 1%

5. Unię należy naprawić, a nie zniszczyć

ZALETY KONFEDERACJI

1. Polska Racja Stanu na pierwszym planie

2. Dbałość o tradycję i tożsamość narodową

DLACZEGO NIE LEWICA RAZEM

1.Postulują wysokie podatki

2. Akceptacja i egalitaryzm nie mogą być narzucane kosztem jednostki

3. Laickie państwo przy zakorzenionych w Polsce wartościach chrześcijańskich jest niemożliwe

4. Prawa pracownicze nie mogą ograniczać pracodawców

5. Płace i zasiłki jednolite w całej UE

ZALETY LEWICY RAZEM

1. Walka z korporacjami

DLACZEGO NIE POLSKA FAIR PLAY

1. Zbyt mało wyraziste i jeszcze nieukształtowane ugrupowanie

2. Podatek przychodowy postulowany przez prof. Gwiazdowskiego jest ciężko ściągalny

3. Nie ma szans się dostać. Za niskie poparcie

ZALETY POLSKI FAIR PLAY

1.Chęć obniżenia podatków

2.JOW-y

3. Zmniejszenie biurokracji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...
JK

5 thoughts on “Dlaczego zagłosuję na Kukiz’15

 1. Byłem ciekaw powodów, ale po przeczytaniu słów „Moje poglądy i idee często są odbierane jako prawicowe, centrowe, lub centro-prawicowe.”, znajdujących się na samym początku tekstu, zrezygnowałem. Rozumiem, dlaczego ktoś, kto nie identyfikuje się z radykalnymi wolnorynkowcami, może wybrać właśnie K’15 (czy też jakąkolwiek inną, nieradykalną i populistyczną partię).

  Tekstu, naturalnie, oceniać nie będę – bo skoro przeczytałem zaledwie pierwsze akapity, byłoby to nieuczciwe.

  Proszę czekać...
 2. Ech. Wy, bezrozumni, strachliwi i niezainteresowani zmianą Swego stanu.

  Jakież to nieszczęście, że los pozwolił takim kretynom centraczym, takim chłopkom, ludziom szarym o państwie decydować.

  Jak można w obecnej sytuacji nie głosować na Konfederację? Jak można w obecnej sytuacji na kukiziątko głosować? Osobę, która zmarnowała tyleż głosów; która się jeno PiS’owskim popychadłem (świadomym, czy nie) okazała. Która pojęcia nie ma, ni o historii, ni o gospodarce, czy polityce? Czemu Wasza żałosna generacja jest tak rozmemłana, iże nie widzi wyższych konieczności, których spełnianie, często wymaga popełniania złych, a czasem i grzesznych śmiertelnie czynów?

  Ech. Przyjdą Żydy i Was pożrą; głupie, Polskie chamy. I adekwatnie. Po tylu latach pracy. Po tysiącu lat chrystianizacji, a Wy wciąż tylko za świętym spokojem ganiacie. Wciąż jeno nosem kręcicie na ludzi światłych, zdeterminowanych, i dobrych. Jak to, się zdaje, Pan Michalkiewicz raz Był rzekł – w Polsce największą estymą cieszą się patetyczni frazesiarze. Wyjdzie Edziu na podwyższenie, poględzi o cenie honoru, i zaraz: „Uraaaaaa! Wygramy, bo dowodzi nami Śmigły – Rydz!”. A potem sto lat niewoli. Boże, co za odrażający naród. Idiotów, leni i malkontentów. Czekam na te zabory żydowskie. Już Was odpowiednio semici wychłostają. Może tak, że już się ten imbecylski kraj z kolan nie podniesie. I może nawet dobrze.

  Proszę czekać...
 3. A ja na tego grajka co coś tam kluczy raz tak raz tak i bredzi nigdy nie zagłosuje! Tylko KONFEDERACJA

  Proszę czekać...
 4. Bardzo fajnie opisane (gdyby choć połowa wyborców chociaż zajrzała w programy wyborcze partii, może byłoby dzis lepiej). Początek jednak przewinąłem bo nie chciałem się za nadto pogłębiać w poglądy autora a przejść do powodów. Chciałem zachęcić koleżankę która nie idzie na wybory na zaglosowanie na Kukiz15 (jednym z moich argumentów było to ze Kukiz jako jedyne sejmowe ugrupowanie nie bierze naszyxh pieniędzy na subwencje pokazując innym że tak też sie da) i wysłałem jej to, może uda się ją namówić nie mniej wolna wola kto chce głosować i na kogo. Nie rozumiem skąd oburzenie w komentarzu że jak można głosować na Kukiza kiedy jest konfederacja itd (choć sam jestem zwolennikiem konfederacji). Najwazniejsze dla mnie wydaje się aby przebić ten POPiSowski beton polityczny i uzdrowić choć trochę naszą gospodarkę ideami wolnorynkowymi, i widzę nadzieję w tym jak na razie tylko w Kukiz15 i Konfederacji choć w obu formacjach znajdują się pewne minusy, a sam nie jestem zwolennikiem JOWów.

  Proszę czekać...
 5. Kukiz jest za mordowaniem dzieci. Jest to osoba niezrównoważona emocjonalnie, co pokazują jego wypowiedzi oraz zachowanie w programach telewizyjnych.

  Proszę czekać...

Dodaj komentarz