Astana, planowana stolica Euro-Azji

Astana to nadzwyczaj tajemnicze miasto, pełne okultystycznych symboli. Ma ona pełnić w przyszłości rolę stolicy Euro-Azji.

Od 24 kwietnia 1990 do dzisiaj prezydentem Kazachstanu jest Nursułtan Nazarbajew.   Władza prezydenta jest w tym kraju wyjątkowo silna: powołuje i odwołuje rząd, bez konsultacji politycznych może rozwiązywać parlament i zarządzić referendum.

16 grudnia 1991 Kazachstan proklamował niepodległość. W dniu 10 grudnia 1997 roku prezydent Nursułtan Nazarbajew przeniósł stolicę kraju z Ałmaty do ASTANY. Od tego czasu ASTANA jest największym na świecie placem budowy, finansowanym głównie dzięki zyskom z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Wiele nowo budowanych obiektów projektowanych były przez angielskich architektów z firmy Foster and Partners, w tym przez samego Normana Roberta Fostera.

Obecnie miasto liczy około 700 tys. mieszkańców (w 1999 roku było około 280 tys. mieszkańców).

perla I

Reprezentacyjną ulicą miasta jest Bulwar Nurzhol. Prowadzi on od pałacu prezydenckiego (budynek na dole zdjęcia z niebieską kopułą), obok pomnika BAYTEREK, do namiotu CZAN-SZATYR  (na górze zdjęcia niebieski stożek z anteną).

ASTANA jest pierwszą stolicą budowaną w XXI wieku według założeń Nowego Porządku Świata. Celebrowana jest tutaj najstarsza światowa religia  KULT SŁOŃCA, co szczególnie jest widocznie w architekturze  Piramidy Pokoju i Pojednania.

 

PIRAMIDA  POKOJU  I  POJEDNANIA

piramida

Piramida Pokoju i Pojednania nie jest widoczna na pierwszej fotografii, stoi  ona przed Pałacem Prezydenckim. Obiekty te oddziela rzeka Iszym. Ta świątynia okultystycznej religii KULTU SŁOŃCA opisana jest w poprzedniej notce  Astana, okultystyczna Piramida Pokoju i Pojednania

 

Pałac Prezydencki AK ORDA

palace

Pałac Prezydencki Ok Orda został wybudowany w latach 2001-2004. Jest miejscem pracy prezydenta i muzeum jego osiągnięć. Prezydent tutaj nie mieszka.

Osiemdziesięciometrowy budynek nakryty jest niebieską kopułą z iglicą, która wskazuje słońce. Na końcu iglicy orzeł trzyma w ręku kulę. Pod ziemią znajdują się dwa poziomy pomieszczeń technicznych, kuchnia i garaże.

Na fotografii za niebieską pałacową kopułą widać zarys Piramidy Pokoju i Pojednania. Zwykle pałac fotografowany jest w otoczeniu dwóch złotych wież, co nawiązuje do symboliki masońskiej.

ogrod
Na terenie ogrodu przy Pałacu Prezydenckim Ak Orda znajduje się KAZACHSKA FILHARMONIA NARODOWA. ” … Według założeń projektowych kształt budynku ma przypominać dynamikę płatków kwiatu jako metaforę dynamiki w muzyce. Struktura zewnętrzna budynku tworzona jest przez szereg zakrzywionych nachylonych do siebie ścian z betonu pokrytych panelami szkła w różnych odcieniach niebieskiej i zielonej barwy. … ” /link/

koncert

Jej inauguracja miała miejsce 15 grudnia 2009 roku, budowa trwała 3 lata. Sala koncertowa mieści 3 500 osób. Całkowity koszt 120 mln euro.

Idąc dalej terenami zielonymi wzdłuż rzeki Iszym widzimy gmach BIBLIOTEKI PREZYDENTA.

library

Projekt został wybrany w ramach międzynarodowego konkursu i jest wyjątkowo ciekawy pod względem architektonicznym. Biblioteka była zbudowana w latach 2009-2012.

Na filmie pokazana jest prezentacja budowy Biblioteki Prezydenta na planie spirali. Według słownika masońskiego „spirala” symbolizuje Wielkiego Architekta Wszechświata.

 

Pomnik BAYTEREK

bayterek

Pomnik Bayterek wybudowany w 2002 roku „ma uosabiać legendę o mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku szczęścia”. Ptak, zwany Samruk, położył swoje jajo w szczelinę między dwoma gałęziami drzewa topoli. Egg – Golden Globe, na szczycie pomnika obrazuje słońce, najwyższe bóstwo Kazachstanu.

Wieża ma 105 metrów wysokości, zaś złota kula ma średnicę 22 m. Taras widokowy znajduje się na wysokości 97 m, co ma przypominać, że Astana stała się stolicą kraju w 1997r.

To „drzewo życia” stanowi „kanał, poprzez który duchy opuszczają świat materialny i łączą się z boskim światem”. We wnętrzu kuli znajduje się pomieszczenie, a w nim trójkąt ze złotym odciskiem dłoni prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Kto tam się znajdzie, może położyć swoją dłoń i pomyśleć sobie jakieś życzenie.

10

 

Ministerstwo ROPY NAFTOWEJ i GAZU oraz siedziba KazMunaiGaz

kazmunaigaz

Koncern KazMunajGaz jest właścicielem 44 roponośnych i gazonośnych złóż lądowych zlokalizowanych na zachodzie Kazachstanu. Udział spółki w krajowym transporcie ropy wynosi 65%, zaś gazu – 100%. Eksport ropy naftowej i gazu stanowi podstawowe źródło dochodu rządu w Kazachstanie.

W bezpośrednim sąsiedztwie budynku koncernu KazMunajGaz znajduje się meczet NUR-ASTANA.

meczet

Jest to największy meczet w Azji Centralnej pobudowany w 2005 roku,  prezent od sułtana Kataru dla prezydenta Nazarbajewa. Kopuła ma 40 metrów wysokości, symbolizuje to wiek Mahometa w momencie objawienia. Minarety mają po 59 metrów i mają przypominać o momencie śmierci Proroka. Obiekt może pomieścić około 5000 wiernych.

 

Namiot CZAN-SZATYR

Khan-Shatyr

Temperatura w Astanie spada w ciągu dość długiej i mroźnej zimy do -40 stopni Celsjusza. Namiot Chan Szatyr(dosłownie – „namiot chana”) zabezpiecza powierzchnię o wielkości równej 10 boiskom piłki nożnej, ma 150 m wysokości, podstawa ma 200 m średnicy. Wykonany jest z folii ETFE, która przepuszcza promienie słoneczne. Kiedy na zewnątrz temperatura jest bardzo niska, w zadaszonym mieście mamy kilkanaście stopni powyżej zera. Kompleks ten został oddany do użytku 5 lipca 2010 z okazji 70. urodzin prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Jest to olbrzymi kompleks handlowo-rozrywkowy, tzw. miasto w mieście. Znajdują się tutaj sklepy, restauracje, sale kinowe, siłownie, spa, sale koncertowe, ogród botaniczny, park wodny oraz pola do minigolfa.

 

STADION NARODOWY

Idąc w kierunku południowym od Namiotu CHAN-SZATYR spotykamy kilka nowoczesnych obiektów sportowych, stadion, wielkie lodowisko i hypodrom.

Stadion Narodowy został pobudowany w 2009 roku dla 30 000 osób.

 

NAZARBAYEV  Uniwersytet

W niedalekiej odległości za stadionem pobudowany jest uniwersytet, który jest „oczkiem” prezydenta.

Uniwersytet Nazarbajev to kompleks naukowo-oświatowy. Jego łączna powierzchnia wynosi 143 tysiące metrów kwadratowych. Nowy uniwersytet kształci inżynierów, lekarzy i specjalistów ds. energii. Jednocześnie uruchomione są przy nim od razu trzy centra badawcze: Centrum Nauk o Życiu, Centrum Badań Energetycznych i Międzynarodowe Centrum Interdyscyplinarne.

Obok Uniwersytetu położone są tereny przeznaczone na Centrum EXPO 2017.

 

EXPO 2017

Astana Expo odbywa się w terminie 10 czerwca-10 września 2017 r. Tematem przewodnim jest „Energia przyszłości”.

Polska ma w Astanie swój pawilon.

 

Synagoga BEIT RACHEL i osiedle mieszkaniowe CENTRAL PARK

Na północ od piramidy pobudowana w 2004 roku jest największa w Centralnej Azji synagoga BEIT RACHEL z inicjatywy Chabad-Lubavitch.

Podobny obraz

Wewnątrz budynku oprócz obszernej sali modlitw znajduje się również mykwa, muzeum, biblioteka, szkółka żydowska, stołówka z kuchnią koszerną, pokoje gościnne, przedszkole oraz biura kazachskiego rabinatu. Synagoga ma łączną powierzchnię wynoszącą 5600 m², a najwyższym punktem jest gwiazda Dawida wieńcząca kopułę na wysokości 25 metrów.

Synagoga skupia osoby pochodzenia żydowskiego zamieszkałe w Astanie, wśród nich działa Dawid Ben Nani. Izraelski biznesmen Dawid Ben Nani pobudował luksusowe osiedle dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców za sześć miliardów dolarów. Osiedle to położone jest w kierunku zachodnim od synagogi. Osiedle ma się nazywać Park Centralny. Oprócz 10 tysięcy mieszkań, szkół, trzech hoteli na jego terenie znajdą się rozległe tereny zielone i dwa boiska do gry w piłkę nożną.

 

W notce na blogu nie ma możliwości opisać wiele okultystycznych symboli wykorzystanych w krajobrazie Astany. Zainteresowanych odsyłam do 3-odcinkowego filmu, w którym omówione są inne symbole.

W planach NWO Astana ma pełnić w przyszłości rolę stolicy Euro-Azji. Dzisiaj miasto to nadzwyczaj dynamicznie rozwija się, a w najbliższej przyszłości przekonamy się, czy plany architektów NWO zostaną zrealizowane.

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...