Astana, okultystyczna Piramida Pokoju i Pojednania

Astana, stolica Kazachstanu, to niezwykłe miasto budowane od podstaw od 1990 roku. W 2013 roku w notce Astana, najbardziej tajemnicze miasto świata  zebrałam najciekawsze obiekty pobudowane w ciągu ostatnich 20 lat. Tym razem chciałabym przybliżyć wyłącznie oryginalną architekturę Piramidy Pokoju i Pojednania.


82673az_foster_astanaPiramida Pokoju i Pojednania

Projekt Piramidy Pokoju i Pojednania (Palace of Peace and Reconcilation)  opracował zespół brytyjskiego architekta Lorda Normana Fostera. Budowa trwała od 2004 do 2006 roku, kosztowała ok. 8 mln dolarów. Widoczna część piramidy ma wysokości 62 m i długości podstawy 62 metry. Po uwzględnieniu części podziemnej całkowita wysokość obiektu wynosi 77 m.

Budowę Piramidy Pokoju i Pojednania wsparli wpływowi światowi politycy, jak:

 • Kofi Atta Annan – ghański polityk, sekretarz generalny ONZ w latach 1997-2006, w 2001 wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla,
 • George Walker Bush  – prezydent USA w latach 2001-2009,
 • Margaret Hilda Thatcher – premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990,
 • Jiang Zemin – przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1993–2003,
 • Nelson Rolihlahla Mandela – prezydent Republiki Południowej Afryki w latach 1994–1999, jeden z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, laureat pokojowej nagrody Nobla,
 • Valéry Marie René Georges Giscard d’Estaing – francuski polityk, prezydent Francji w latach 1974–1981,
 • Michaił Siergiejewicz Gorbaczow – ostatni przywódca Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, jedyny prezydent ZSRR, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Projekt Piramidy Pokoju i Pojednania nawiązuje do pieczęci  USA na banknocie jednodolarowym.


Pieczęć USA na banknocie 1$

Piramida zlokalizowana jest w centralnym punkcie Astany. Dolne kondygnacje są wykonane z materiału w kolorze granitu, najwyższe ze szkła.

Ze względów na niski poziom wód gruntowych nie było możliwości zagłębić dolnego poziomu piramidy poniżej poziomu terenu. Wybudowano więc cały obiekt, a następnie wokół Piramidy nasypano sztuczny grunt podnosząc teren.

imagePrzekrój zaprojektowanej Piramidy

… „Wtajemniczeni przyjęli formę piramidy jako idealnego symbolu zarówno tajnej doktryny, jak i  instytucji ustanowionych dla jej rozpowszechniania „ –  „Tajemne nauki wszystkich wieków”, Manly Palmer Hall (ur. 18 marca 1901, zm. 29 sierpnia 1990) – amerykański badacz religii i tradycji ezoterycznych. Mistyk, okultysta i wolnomularz (33 stopień), autor wielu publikacji z zakresu ezoteryki, religioznawstwa, masonologii, samodoskonalenia. …  /link/

Motyw piramidy wykorzystany został na świecie wielokrotnie przez środowiska związane z masonerią. Norman Foster świadomie nie umieścił w budynku żadnych rozpoznawalnych symboli religijnych, aby piramida stała się świątynią okultystycznej religii KULTU SŁOŃCA.

Wędrówka w środku budynku ma charakter symboliczny z ciemności w najniższej kondygnacji, gdzie nie ma dostępu dzienne światło, do pełnego oświecenia w pomieszczeniu przeszklonym najwyżej położonym. Odpowiada to ogólnie znanemu podziałowi społeczeństwa na „lud„, „grupę zwierzchników” oraz zwykle „ukrytą osób decydujących„.

Najniżej położona jest sala operowa z 1302 miejscami, na jej suficie widoczny jest ogromny wizerunek słońca. Ludowi należy zapewnić jedynie „chleb i igrzyska”, do nich dociera jedynie światło sztuczne, a nie światło „Słońca” . Dokładny opis sali widowiskowej znajduje się na stronie /link/ .


imageSala operowa w piwnicy piramidy

Słoneczny Stół – bezpośrednio nad salą operową znajduje się sala spotkań międzyreligijnych. Sala może pomieścić się 400-500 osób. Symbol SŁOŃCA wykorzystany został jako element stołu obrad, przy którym spotykają się liderzy religijni, którzy pragną usunąć wszelkie podziały i wyłonić światową Religię Nowej EryNew Age.

5Sala obrad w trakcie Kongresu w 2012 roku

Sufit sali obrad przecina wszystkie kolejne kondygnacje, aż po szklany dach symbolizujący oświecenie. Światło z „Oka Piramidy” oświetla zebranych religijnych liderów.

imageOświetlenie Słonecznego Stołu

Czasami składany jest ten wielki, okrągły stół i sala wykorzystana jest na miejsce spotkań elit, tzw. Atrium.

Na szczycie piramidy znajduje się Besik Hall, pomieszczenie całe przeszklone. Tutaj z okien można podziwiać piękną panoramę miasta oraz salę konferencyjną, w której zbierają się liderzy religijni.

image
Widok z góry na salę konferencyjną

W oknach  BESIK HALL Brian Clarke wykonał witraże z obrazkami 130 gołębi, symbolizującymi różne narodowości mieszkujące w Kazachstanie. Sala przygotowane jest 100 stanowisk, 40 przy stole, 60 wokół ściany.
imageSala konferencyjna

W Piramidzie jest znacznie więcej ciekawych pomieszczeń, o których nie piszę. W internecie udostępniona jest wirtualna wycieczka po piramidzie lub można obejrzeć filmik.

W Piramidzie od 2006 roku co trzy lata organizowane są Kongresy Liderów Światowych, Tradycyjnych Religii [Congress of Leaders of World and Traditional Religions].

I Kongres został zorganizowany w Astanie w dniach 23 i 24 września 2003 r. Wzięło udział 17 delegacji z 23 krajów. Dyskusje koncentrowały się wokół tematu zwalczania terroryzmu.

W dniach 12 i 13 września 2006 r. do Astany na II Kongres przyjechały delegacje z 29 krajówGłównym tematem dyskusji była „Religia, społeczeństwo i bezpieczeństwo międzynarodowe”. 

W dniach 1-2 lipca 2009 r. Astana gościła trzeci zjazd przywódców światowych religii. Uczestniczyło w niej 400 delegatów reprezentujących 77 delegacji z 35 krajów. Głównym tematem był „Rola przywódców religijnych w budowaniu świata opartego na tolerancji, wzajemnym szacunku i współpracy„.

Czwarty zjazd odbył się w Astanie w dniach 30-31 maja 2012 r.  W kongresie wzięło udział 85 delegacji z 40 krajów, głównym tematem był „Pokój i harmonia jako wybór ludzkości”. W Kongresie wzięło udział 80 przedstawicieli islamu,  78 chrześcijan (w tym 10 kościoła rzymskokatolickiego), 15 judaizmu, 16 buddyzmu, 1 taoizmu, 5 szyntoizmu, 12 hinduizmu, 5 zaratustrianizmu, 29 gości honorowych, 21 przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz 14 przywódców wybranych instytucji. Oficjalna pełna lista uczestników. 

Tematem przewodnim V Kongresu w dniach 10-11 czerwca 2015 r. był „Dialog przywódców religijnych i polityków w imię pokoju i rozwoju„. W kongresie uczestniczył sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moonem. W wydarzeniu wzięło udział 80 delegacji z 42 krajów. Oficjalna niepełna lista uczestników.

Posiedzenie VI Kongresu zaplanowane jest w terminie 10-11 X 2018  pod hasłem „Przywódcy religijni za bezpiecznym światem”. Sekretariat Kongresu ustalił tematy sekcyjnych posiedzeń /link/:

 • Manifest: Pokój XXI wieku jako koncepcja globalnego bezpieczeństwa,
 • Religie w zmieniającym się krajobrazie: nowe możliwości dla konsolidacji ludzkości,
 • Religie i globalizacja: wyzwania i odpowiedzi,
 • Religijni i polityczni przywódcy w przezwyciężeniu ekstremizmu i terroryzmu.

W 2017 roku do Astany zaproszony jest papież Franciszek.

Proces niszczenie kościoła katolickiego trwa od wieków nadal. Najlepiej udokumentowany był IV Kongres w 2012, kiedy w żadnej wypowiedzi nie padło słowo Jezus Chrystus. Referaty nie miały charakteru religijnego.

Nie możemy się dziwić, że tylko 10 liderów wiary katolickiej brało udział w IV Kongresie, jeżeli przedstawiciele Watykanu wypowiadają się tak, jak na kolejnym filmie.

Kiedy wyjdziemy z Piramidy  w kierunku Pałacu Prezydenckiego rozciąga się piękny park pełen okultystycznych symboli.

 

[1]  Palace of Peace and Reconcilation
[2]  Palace of Peace and Reconciliation
[3]  Astana – Okultystyczna Stolica Euro-Azji
[4] 
Congress of the Leaders of World and Traditional Religions
[5]  Congress of Leaders of World and Traditional Religions

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Proszę czekać...

Dodaj komentarz