Jubileusz 140. rocznicy objawień w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd  to miejsce jedynych zatwierdzonych przez kościół Objawień Maryjnych trwających od 27 VI do 16 IX 1877 rokuMiejscowe sanktuarium to miejsce modlitwy i wyciszenia, nie jest to obiekt turystyczny.

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Gietrzwałd po pierwszym rozbiorze Polski należał do Prus. Kanclerz Otto von Bismarck  w latach 1871–1878 starał się  maksymalnie ograniczyć wpływy kościoła katolickiego w państwie. Na terenie zaboru pruskiego tzw. „kulturkampt  wiązał się dodatkowo z zaostrzeniem procesu germanizacji polskiej ludności. Od 1873 roku język polski był zabroniony w szkołach warmińskich, silne represjonowano „niepokornych” księży, likwidowano zakony.

Wszystkie 160 objawienia przekazane były w języku polskich. Miało to wielkie znaczenie dla Polaków żyjących we wszystkich trzech zaborach. Wieść o objawieniach spowodowała napływ do Gietrzwałdu licznych pielgrzymów, nie tylko katolików. W dniu 8 IX 1877 roku przyjechało około 50 tysięcy pątników.

      Kapliczka w miejscu objawień

imageCudowne źródełko

10 IX 1967 roku, z okazji 90-lecia objawień, prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński koronował obraz Matki Bożej. 10 lat później w 1977 roku Kościół zatwierdził treść objawień.

2 II 1970 roku papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł i godność Bazyliki Mniejszej. W ostatnich latach przybywa tutaj około 1 mln pielgrzymów.

W niedziele 10 IX 2017 w Gietrzwałdzie odbędą się uroczyste obchody 140-lecia objawień i 50-lecia koronacji obrazu Matki i Bożej z udziałem nuncjusza papieskiego Abpa Salvatore Pennacchio, Episkopatu Polski i władz państwowych.

 

Więcej na temat Objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie można dowiedzieć się z filmów:

–  Objawienia Maryjne w Gietrzwałdzie – ks. prof. Marek Chmielewski
–  Sanktuaria Maryjne Gietrzwałd

oraz z artykułów

–   Ks. prof. Bielawny dla KAI: w Gietrzwałdzie trwa wielkie odrodzenie wiary
–  140 lat temu Matka Boża objawiła się w Gietrzwałdzie
–   Gietrzwałd: będą kolejne edycje Ogólnopolskiego Czuwania Młodych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Brak ocen.
Proszę czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *